• Polski
 • English

Aktualności

11.12.2020

Pomimo ciężkiej sytuacji pandemicznej ekodoradcy w Gminach działają prężnie. 7 grudnia 2020 w Gminie Świątniki Górne odbyła się akcja charytatywno-ekologiczna, w której brała udział pani Paulina – główny ekodoradca projektu Eko Team w Gminie Świątniki Górne. Akcja cieszyła się dużą popularnością wśród mieszkańców Gminy. Za przyniesione zakrętki plastikowe rozdano 200 roślin antysmogowych. Udzielano również porad ekodoradcy.  Wielu mieszkańców pytało o terminy wymiany kotłów zgodnie z uchwalą antysmogową, możliwości pozyskania dotacji oraz o program Czyste Powietrze. Udało się  porozmawiać z wieloma mieszkańcami, przekazać informacje oraz wręczyć deklaracje udziału w programach dofinansowujących wymianę kotłów czy OZE.

09.11.2020

W dniu 02.11.2020 ruszyła kampania informacyjno-promocyjna „Bądźmy razem w walce o czyste powietrze” skierowana do mieszkańców Metropolii Krakowskiej finansowana przez Gminy Metropolii. Głównym celem kampanii jest podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców Metropolii oraz przypomnienie o konieczności wymiany kotłów pozaklasowych do końca 2022 roku.

Kampania realizowana jest poprzez media: TVP 3 Kraków, radia: Kraków, Wawa, Plus (Time Spółka Akcyjna), Pogoda. Dodatkowo powstała strona www.wymienpiec.info, która stanowi źródło informacji o ustawie antysmogowej i konieczności wymiany starych kotłów węglowych.

Ekodoradcy projektu Eko Team stanowią bardzo ważny element kampanii. To do nich mogą zgłaszać się bezpośrednio mieszkańcy w celu uzyskania dotacji na wymianę pieca.

28.09.2020

W sobotę 26.09.2020 odbyła się „EKO STREFA WIELICZKA”. W czasie imprezy można było skorzystać z porady Ekodoradców dotyczącej wymiany starego kotła, ocieplenia budynku i OZE, a także uzyskać informacje na temat możliwości dofinansowania do powyższych inwestycji. Podczas wydarzenia była też możliwość zobaczenia działającej pompy ciepła, instalacji fotowoltaicznej i kotła gazowego. Prezentowane były również ekologiczne kotły na pellet. Przeprowadzono ekoquizy dla dzieci oraz zabawy plastyczne i ruchowe.

21.09.2020

W sobotę 26.09.2020 w godzinach 10.00 do 16.00 w Wielickiej Mediatece, przy placu M. Skulimowskiego odbędzie się EKO STREFA WIELICZKI.

W wydarzeniu:

 • porady Ekodoradców w zakresie dotacji do wymiany pieców, docieplenia oraz odnawialnych źródeł energii
 • prezentacja dotychczasowych działań gminy w zakresie Poprawy Jakości Powietrza
 • wystawa kotłów ekologicznych
 • punkt doradztwa termomodernizacyjnego
 • prezentacja odnawialnych źródeł energii: fotowoltaika, pompy ciepła oraz klimatyzatorów
 • ekologiczne quizy dla dzieci wraz z nagrodami
 • wymiana elektroodpadów na rośliny oczyszczające powietrze
 • akcja „Zbadaj swoje płuca w spirobusie”
 • promocja adopcji psów i kotów
 • zbiórka zakrętek dla Hani

01.09.2020

Pomimo trudności spowodowanymi pandemią i ograniczeniem aktywności w miesiącach marzec – maj wystartowaliśmy z naszym projektem. Udało nam się w tym czasie zrekrutować zespół Eko Team w Metropolii i rozpocząć planowanie działań projektowych.

Zostały podpisane wszystkie umowy z partnerami projektu – 15 gmin Metropolii Krakowskiej, do dnia 31.08.2020 zatrudniono 36 ekodoradców. Nabory pozostałych nadal trwają.