Ustawa antysmogowa przegłosowana

06.08.2015

W środę, 5 sierpnia, odbyło się głosowanie nad nowelizacją Prawa ochrony środowiska. Za opowiedziało się 285 posłów, 145 było przeciwnych, a 3 wstrzymało się od głosu.

Znowelizowana ustawa precyzuje obecne przepisy tak, by sejmiki wojewódzkie za pomocą uchwał mogły określać rodzaj i jakość paliw stałych dopuszczonych do stosowania i parametry techniczne lub parametry emisji urządzeń do spalania.

Sejmiki będą mogły uchwalić zakaz stosowania określonych instalacji, w których następuje spalanie. Uchwała będzie musiała jednak określić np. granice obszaru objętego ograniczeniami. Poza tymi wymogami uchwała będzie mogła też ustalić czas obowiązywania ograniczeń w ciągu roku. Samorządy będą mogły określić rodzaje podmiotów bądź instalacji, które będą wyłączone z ograniczeń lub zakazów. Chodzi o to, by uchwały nie były później kwestionowane przez sądy administracyjne, jak miało to miejsce w przypadku zakazu palenia węglem w przydomowych piecach w Krakowie.

Warto przypomnieć, że gminy członkowskie Stowarzyszenia Metropolia Krakowska w czerwcu br. wspólnie apelowały do parlamentarzystów o jak najszybszą nowelizację ustawy, która dałaby im narzędzia do skuteczniejszej walki ze smogiem. Teraz jedynie podpis prezydenta RP dzieli nas od możliwości działania w tym zakresie.