Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2018

18.09.2018

EMW Twitter Banner
 
W dniach 16-22 września odbywa się Europejski Tydzień Zrównoważonej Mobilności.  Kumulacyjnym dniem obchodów będzie Europejski Dzień bez Samochodu w sobotę 22 września. W tym roku hasłem wydarzenia jest „Multimodalność”, a sloganem „Przesiadaj się i jedź!”, hasło to w sposób szczególny wpisuje się w działania podejmowane przez gminy Metropolii Krakowskiej w ramach realizacji Strategii ZIT.
W ramach Europejskiego Dnia bez Samochodu wszyscy pasażerowie korzystający w tym dniu z przejazdów środkami KMK mogą podróżować za darmo, a nielimitowane przejazdy koleją spółek Koleje Małopolskie oraz POLREGIO na terenie województwa małopolskiego kosztować będą złotówkę. W ramach biletu na przejazdy koleją można skorzystać także z autobusów linii dowozowych do stacji kolejowych oraz przetransportować rower. Bilet ten można nabyć poprzez aplikację iMKA.
Przez cały tydzień na terenie Metropolii Krakowskiej będzie możliwość uczestniczenia w szeregu wydarzeń zorganizowanych przez gminy, m. in. wspólne przejazdy rowerowe z poczęstunkiem, prezentacje rowerów i aut elektrycznych,  nieodpłatna analiza spalin w samochodach wraz z ewentualną regulacją silnika, serwis rowerowy, warsztaty, spotkania i wiele konkursów.     Szczegółowe informacje na temat wydarzeń zamieszczone są na oficjalnych stronach gmin:
http://wiadomosci.niepolomice.eu/wydarzenia/europejski-tydzien-zrownowazonego-transportu-w-niepolomicach/
http://www.gminaskawina.pl/index.php?option=16&action=news_show&news_id=16841&menu_id=0
http://krakow.pl/aktualnosci/223026,1912,komunikat,trwa_europejski_tydzien_zrownowazonego_transportu.html
Wszystkie te aktywności promują i odpowiadają na działania, które są w trakcje realizacji w Metropolii Krakowskiej. Jest to poszerzenie floty pojazdów o 197 nowych ekologicznych autobusów, budowa 39 parkingów Park and Ride na 3 250 pojazdów i 47 parkingów rowerowych Bike and Ride z 1 160 stanowisk oraz utworzenie 105 kilometrów dróg rowerowych oraz ciągów pieszo-rowerowych.
O Europejskim Tygodniu Zrównoważonej Mobilności
ETZT ma na celu promocję ekologicznych form mobilności, takich jak środki transportu zbiorowego, rower, ruch pieszy oraz transport multimodalny. Działania mają pokazać różnorodne korzyści wynikające ze zrównoważonego transportu, takie jak: oszczędność pieniędzy i czasu, poprawa zdrowia i bezpieczeństwa na drogach, pozytywny wpływ na środowisko i poprawę jakości powietrza, przyjazna przestrzeń miejska, rozwój przedsiębiorczości lokalnej oraz zwiększenie atrakcyjności miast dla inwestorów.
Mapa P+R_2018.09.18
 
2018 EMW Poster PL-1