Szefowie gmin METROPOLII KRAKOWSKIEJ apelują o wprowadzenie obowiązku rejestracji kotłów na paliwo stałe

14.05.2019

We wtorek 14 maja szefowie piętnastu gmin tworzących Metropolię Krakowską podpisali apel do Premiera Rzeczpospolitej Polskiej o wprowadzenie obowiązku rejestracji kotłów na paliwo stałe.

Skuteczne działania, związane z likwidacją kotłów na paliwa stałe, wymagają wiedzy o liczbie i stanie technicznym kotłów. Gminom brakuje narzędzi prawnych do pozyskania od właścicieli mieszkań i budynków informacji o sposobie ich ogrzewania. Już dziś wszystkie gminy Metropolii przeprowadzają inwentaryzację palenisk węglowych, jednak w kolejnych latach dane te powinny być stale aktualizowane, tymczasem brakuje odpowiednich przepisów dających uprawnienie do systematycznego pozyskiwania od właścicieli informacji o sposobie ogrzewania budynku.  Bez odpowiednich narzędzi prawnych ciężko będzie prowadzić skuteczną walkę o poprawę, jakości powietrza – mówią szefowie gmin Metropolii.

Wprowadzenie nowych przepisów wspiera Gmina miejska Kraków, która jest krajowym liderem w likwidacji kotłów węglowych i pieców. „Pamiętajmy, że od września 2019 w Krakowie będzie obowiązywał całkowity zakaz stosowania paliw stałych. Wiemy jak bardzo potrzebna jest aktualna informacja o liczbie i stanie technicznym urządzeń grzewczych, dlatego miasto Kraków wspiera gminy sąsiadujące w zabieganiu o zmiany prawne, dające możliwość pozyskania tych informacji.” – mówi Prezydent Jacek Majchrowski.

Szefowie gmin liczą na to, że nowe rozwiązania wejdą w życie już we wrześniu 2019 r.

Relacja z wydarzenia telewizja.kraków.pl