Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w gminach Metropolii Krakowskiej

24.09.2020

We wtorek, 22 września zakończył się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT). W tym dniu obchodzony jest „Dzień bez Samochodu” i na terenie gmin Metropolii Krakowskiej obowiązywała bezpłatna komunikacja miejska dla wszystkich pasażerów.

W tym roku wszystkie gminy zrzeszone w Stowarzyszeniu Metropolia Krakowska zarejestrowały swój udział w kampanii. Szczegóły na stronie internetowej https://mobilityweek.eu/home/

W Krakowie akacja przebiegała pod hasłem „Jestem Eko w Krakowie – Miasto przyjazne rowerzystom”. Można było m.in. bezpłatnie sprawdzić stan techniczny roweru oraz w razie potrzeby dokonywane były drobne naprawy. W Gminie Czernichów na jeden dzień została wyłączona z ruchu ul. Gminna oraz odbyło się rowerowe zwiedzanie gminy. Wycieczki rowerowe zostały zorganizowane również w Skawinie, a dla dzieci przygotowano zajęcia na terenie miasteczka komunikacyjnego. W Niepołomicach mieszkańcy mogli przetestować samochody, rowery, motocykle i hulajnogi z ekologicznym napędem.

Ogólnie w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu wzięło udział 2917 miast i gmin z 52 krajów, w tym 232 miasta i gminy z Polski.

W 2019r. województwo małopolskie otrzymało wyróżnienie ETZT dla najbardziej aktywnego województwa, z uwagi na ilość rejestracji w stosunku do liczby miasta i gminy z terenu danego województwa. W tym roku ma szansę powtórzyć ten sukces.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to kampania trwająca, co roku miedzy 16 a 22 września. Celem jest podnoszenie świadomość obywateli w zakresie zrównoważonej mobilności miejskiej. Inicjatorem ETZT była w 2002 roku Dyrekcja Generalna ds. Mobilności i Transportu w Komisji Europejskiej. Główny motyw tegorocznej kampanii to „Zeroemisyjna mobilność dla każdego”.

W związku z trwającą epidemią została opracowanych 10 wniosków z okresu izolacji na rzecz lepszej mobilności miejskiej. Można zapoznać się z nimi pod linkiem https://mobilityweek.eu/fileadmin/user_upload/materials/participation_resources/2020/Lessons_learned_doc/2020_EMW_Lessons_Learnt_PL.pdf

Dodatkowo zachęcamy do zapoznanie się z filmem promującym tegoroczną kampanię.