Tytuł „Zielonej stolicy Europy 2023” dla Krakowa?

20.07.2021

Kraków wraz z Helsingborg (Szwecja), Sofia (Bułgaria) and Tallinn (Estonia), trafił do ścisłej finałowej czwórki ubiegającej się o tytuł „Zielonej Stolicy Europy 2023”.

Kraków wraz z Helsingborg (Szwecja), Sofia (Bułgaria) and Tallinn (Estonia), trafił do ścisłej finałowej czwórki ubiegającej się o tytuł „Zielonej Stolicy Europy 2023”.

W tegorocznej edycji konkursu startowały również: Belgrad(Serbia), Cagliari (Włochy), Dublin (Irlandia), Gaziantep (Turcja),  İzmir (Turcja), Košice (Słowacja), Logroño (Hiszpania), Skopje(Republika Macedonii Północnej) oraz Zagrzeb(Chorwacja), a z polskich miast: Warszawa, Rzeszów i Gdańsk.

„Dziesięć europejskich miast wskazuje drogę do odporności i zrównoważonego rozwoju, wchodząc do ostatniego etapu konkursu Europejskiej Zielonej Stolicy i Zielonego Liścia w czasach bezprecedensowych kryzysów zdrowotnych, społecznych i gospodarczych. Miasta zostały wybrane na podstawie ich zaangażowania w rozwiązywanie miejskich problemów środowiskowych i sprawienie, by ich miasta były „przydatne do życia”. Celem konkursu o tytuł „Zielonej Stolicy Europy” jest pokazanie, że dążenie do ekologii jest możliwe bez względu na punkt wyjścia.”

/strona Komisji Europejskiej/

Przed finalistami ostatni etap konkursu w ramach którego już we wrześniu, zaprezentują się przed międzynarodowym Jury składającym się z ekspertów z różnych dziedzin ekologii. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 600 000 € oraz tytuł „Zielonej Stolicy Europy 2023”, który jest przed wszystkim długofalowym zobowiązaniem wobec innych miast by motywować i inspirować oraz dzielić się swoimi doświadczeniami w drodze do osiągnięcia celów Zielonego Ładu.

źródło: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie