Film dokumentalny „Małopolska droga do samorządu” – zapraszamy do obejrzenia!

31.01.2022

Jak wyglądała małopolska droga do samorządu? Czym zajmuje się Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w filmie dokumentalnym, który będziemy mogli zobaczyć 1 lutego, o godz. 19:10 w TVP 3 Kraków. Zachęcamy do obejrzenia!

Film dokumentalny „Małopolska droga do samorządu” prezentując historię odnowy samorządu terytorialnego w Polsce oraz działalność Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski, pokazuje wartość reformy samorządowej, która umożliwiła rozwój miast i wsi regionu.

Film, dzieło znanego dokumentalisty Piotra Augustynka, prezentuje historię Małopolski i znaczący dorobek Stowarzyszenia. Na ekranie zobaczymy nie tylko cenne materiały archiwalne, lecz także wypowiedzi znanych krakowskich i małopolskich postaci.

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski powstało 30 lat temu – 10 grudnia 1991 r. – podczas Zjazdu Założycielskiego z udziałem 148 gmin z terenu 9 ówczesnych województw historycznej Małopolski zorganizowanego przez przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Kazimierza Barczyka. W wyniku współpracy samorządów powstała i działa prężnie do dziś jedna z najstarszych i największych regionalnych organizacji samorządu terytorialnego w Polsce.

Po pierwszych wolnych wyborach samorządowych w Polsce, które odbyły się 27 maja 1990 r. pojawiła się potrzeba udzielenia merytorycznej pomocy samorządowcom – wtedy zrodziła się idea powołania Stowarzyszenia mającego na celu wzmacnianie małopolskiej samorządności.

Przez 30 lat działalności Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski zorganizowało ponad 700 bezpłatnych konferencji, seminariów i szkoleń przeznaczonych dla samorządowców oraz opublikowało 70 wydawnictw książkowych, poradników samorządowych i 60 wydań Wspólnoty Małopolskiej.

Stowarzyszenie aktywnie angażuje się w walkę ze smogiem w Krakowie i Małopolsce, ochronę środowiska, wspieranie inwestycji samorządowych, a także w różne akcje charytatywne, jak np. „Podarujmy lato dzieciom ze Wschodu”, polegającej na corocznym goszczeniu ponad 100 polskich dzieci z Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, Litwy, Rosji i Rumunii. Z akcji przez 20 lat  skorzystało 2.500 młodych Polaków. Stowarzyszenie pomagało również polskim repatriantom ze Wchodu, wspierało Związek Polaków na Białorusi i inne polskie organizacje na Wschodzie.

Film „Małopolska droga do samorządu” prezentuje liczne działania, w które angażowało się Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski. Dowiemy się o wspieraniu ważnych inwestycji, np. Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej dla dwóch milionów mieszkańców Małopolski, budowy kampusu UJ, jedynego na świecie Muzeum Armii Krajowej, najnowocześniejszego w Europie Szpitala Uniwersyteckiego CM dla tysiąca pacjentów oraz Kliniki Kardiochirurgii prof. Antoniego Dziatkowiaka, który wykonał w niej 500 przeszczepów serca – najwięcej w Europie.