Dobre praktyki: w Skawinie ruszył projekt promujący lokalną turystykę

17.03.2022

Każde z miast aglomeracji krakowskiej oferuje wiele interesujących atrakcji, które łącznie tworzą wartościowe uzupełnienie walorów turystycznych i rekreacyjnych Krakowa. Nie inaczej jest w przypadku gminy Skawina, która już od kilku lat, wspólnie z gminami tworzącymi Lokalną Grupą Działania „Blisko Krakowa”, z powodzeniem promuje swoją ofertę.

W ramach tych działań w ubiegłym roku wystartował pilotażowy projekt #Skawinazaprasza, którego celem jest propagowanie aktywnego spędzania czasu w gminie Skawina (i nie tylko). Propozycje wycieczek pieszych, tras rowerowych, zabytków oraz lokalnych atrakcji zebrane zostały na stronie internetowej Centrum Kultury i Sportu w Skawinie (www.ckis.pl) w zakładce „Turystyczna Skawina”. Dostępna tam baza miejsc ciekawych ciągle się powiększa również za sprawą mieszkańców gminy, którzy mają możliwość przesyłania propozycji aktywnego spędzania czasu na adres email: marketing@ckis.pl.

– Zależy nam na tym, aby w Skawinie poza pracą i obowiązkami codziennymi znalazło się także miejsce na odpoczynek, dlatego postanowiliśmy zebrać wszystkie atrakcje w jednym miejscu i promować je tak, aby jak największa grupa odbiorców mogła z nich skorzystać. W ten sposób przekonujemy, że gmina Skawina ma nie tylko charakter przemysłowy, ale jest w niej sporo przestrzeni na turystykę, a wśród jej walorów znaleźć można lokalne zabytki, imprezy czy atrakcje takie jak Las Bronaczowa, izby regionalne i park miejski – mówi Tomasz Stawowy, dyrektor CKiS w Skawinie.

#Skawinazaprasza to również propozycje wydarzeń kulturalnych, sportowych czy edukacyjnych promowanych m.in. za pośrednictwem cotygodniowych wpisów na profilu facebook CKiS poświęconych organizowanym w naszej gminie eventom. Spis wydarzeń dostępny jest na stronie Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie, w zakładce Wydarzenia, a także na stronach i profilach w mediach społecznościowych stowarzyszeń i innych podmiotów aktywnie wpisujących się i działających w skawińskim środowisku. Całość tych działań to ciekawy wstęp do nawiązania współpracy z portalem „Karnet”, w ramach której w sposób skoordynowany gminy z terenu aglomeracji krakowskiej będą mogły zachęcać do odwiedzania ich atrakcji.

Zgodnie z przyjętymi dokumentami strategicznymi i programowymi, CKiS w Skawinie wspiera działania władz samorządowych gminy Skawina w zakresie kształtowania wrażliwości społeczeństwa na dobra kultury lokalnej oraz zachęcania do uczestnictwa w rekreacji i sporcie. – Właśnie dlatego uważamy, że propagowanie wszelkich aktywności mających na celu szeroko pojęty rozwój mieszkańców naszej gminy jest jednym z priorytetowych działań, które realizujemy za pośrednictwem dostępnych środków komunikacji. Wierzymy, że czasem wcale nie trzeba wyjeżdżać daleko, żeby odpocząć. Wystarczy skorzystać z lokalnych atrakcji, także w niedalekim sąsiedztwie, na obszarze zaprzyjaźnionych gmin – dodaje Tomasz Stawowy.

Tekst: Centrum Kultury i Sportu w Skawinie