Jubileusz 30-lecia Centrum Kultury i Sportu w Skawinie

12.04.2022

2022 jest dla Centrum Kultury i Sportu w Skawinie rokiem wyjątkowym. To właśnie w tym roku skawińska instytucja obchodzi jubileusz 30-lecia działalności. To wspaniała okazja do wspomnień, świętowania, ale i okres wytężonej pracy, w ramach której znów, jak co roku (i niezależnie od pojawiających się trudności) #teamCKiS dostarczy wielu wyjątkowych atrakcji – artystycznych wrażeń i sportowych emocji.

Korzenie sięgające XIX wieku

Stały rozkwit skawińskiej kultury rozpoczął się już pod koniec XIX wieku, a sercem od niemal samych początków był budynek „Sokoła”, dlatego śmiało można stwierdzić, że korzenie CKiS sięgają aż do tak odległych czasów.

Jednostki wyspecjalizowanej do koordynowania działań w dziedzinie kultury Skawina doczekała się jednak dopiero w październiku 1976 roku. Powstał wówczas Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, który 10 lat później został przekształcony w Miejski Dom Kultury. Działalność kulturalna rozkwitła. Odbywały się plenery malarskie i wernisaże. Co dwa lata artyści mieli szansę uczestniczyć w biennale. Powstawały również różne grupy artystyczne m.in. grupa poetycka „Wyspiarze ze Skawiny”, założona przez ówczesnego dyrektora MDK Stanisława Daniłosia.

W kwietniu 1992 roku na mocy uchwały Rady Miejskiej powstało Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. CKiS powstało na kanwie Miejskiego Domu Kultury, ale realizowało także zadania na bazie dyscyplin, które wcześniej uprawiane były w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym i MKS Skawina. Wraz z wchłonięciem przez CKiS Miejskiego Ośrodka Sportowego w zasoby Centrum weszła Hala Widowiskowo-Sportowa. W lipcu 1992 roku do CKiS została włączona również biblioteka miejska (od 2007 roku działa samodzielnie jako Miejska Biblioteka Publiczna). W 2000 roku Centrum Kultury i Sportu w Skawinie został przekazany, administrowany wcześniej przez Hutę Aluminium, Ośrodek Kulturalno-Rekreacyjny „Gubałówka” wraz z kompleksem basenów odkrytych. Ważnym punktem w historii CKiS było również otwarcie w lutym 2003 roku krytej pływalni w Skawinie noszącej wtedy nazwę Centrum Wodne „Camena” (dzisiaj Basen „Camena”). Następne lata przyniosły dalszy rozwój. CKiS stało się administratorem Rynku, Stadionu Miejskiego i nowo powstałych Orlików 2012. Od listopada 2013 do 2021 roku sprawowało opiekę nad zabytkowym Dworem Dzieduszyckich w Radziszowie, a od jesieni 2020 roku jest także gospodarzem Dworu Ludwikowskich w Skawinie.

Od początku istnienia Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, a wcześniej także MDK „Sokół”, ważnym elementem działalności było, dzierżawione od Parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, Kino „Piast”. Przez kilkadziesiąt lat w kinowych fotelach zasiadło dziesiątki tysięcy widzów. Jednak w 2013 roku działalność kinowa została zawieszona, a ostatecznie w 2017 roku Kino „Piast” zostało zwrócone skawińskiej parafii.

Pełną parą naprzód!

Aktualna działalność kulturalna Centrum to liczne imprezy, wśród których największą są Dni Skawiny. Do tradycji należy również organizowanie przez CKiS Noworocznego Koncertu Galowego SkaVienna. Od 2017 roku, 3 stycznia Hala Widowiskowo-Sportowa, za sprawą niecodziennych dekoracji, zamienia się w elegancką salę koncertową. Ponadto w kalendarium pojawiają się comiesięczne spotkania z ciekawymi ludźmi, pasjonatami różnych dziedzin sztuki, kultury, techniki, turystyki, sportu (Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności), spektakle amatorskiego teatru MASKA (scena w Pałacyku „Sokół”), wernisaże i wystawy prac plastycznych (galeria „Pałacyk” w Pałacyku „Sokół”). W styczniu każdego roku, przy współudziale skawińskich szkół, przedszkoli, uczestników sekcji CKiS i lokalnych zespołów artystycznych ma miejsce koncert w ramach Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Co roku w czerwcu odbywa się Skawiński Tydzień Teatralny, kiedy to prezentowane są spektakle w wykonaniu teatru MASKA i innych, występujących gościnnie, zespołów amatorskich. Centrum Kultury i Sportu w Skawinie prowadzi także różnego rodzaju zajęcia dla dzieci i dorosłych np. plastyczne, baletowe, nauki gry na instrumentach, nauki śpiewu, teatralne i taneczne.

Nie tylko kultura

Centrum Kultury i Sportu w Skawinie swoją misję realizuje również poprzez prowadzenie licznych sekcji sportowych (m.in. gimnastyka korekcyjna, brydż sportowy, sekcja pływacka, szachy, tenis stołowy, crossminton, siatkówka, zajęcia dla dzieci na basenie – Aquadzieciaki).

W obiektach CKiS odbywają się zawody zarówno na poziomie lokalnym, jak i ogólnopolskim. Rokrocznie Centrum jest organizatorem lub współorganizatorem (w szczególności z oficjalnymi partnerami CKiS: Klubem Sportowym „Optima” Skawina oraz Uczniowskim Klubem Sportowym „Jedynka” Skawina) licznych imprez sportowych i rekreacyjnych, w tym m.in.: turniejów crossmintona, turniejów ligowych młodziczek w piłce siatkowej, Turnieju Szachowego „O Koronę Króla Kazimierza”, „Międzynarodowego Biegu Skawińskiego”, „Pływackich Mistrzostw Skawiny”, „Biegu na Orientację”, „Pokonaj Focha”.

Ponadto w każdym sezonie Centrum Kultury i Sportu w Skawinie przygotowuje ofertę turystyczną składającą się z kilkunastu krajowych i zagranicznych jednodniowych wycieczek górskich. A od niedawna realizuje też projekt #Skawinazaprasza, w ramach którego na stronie internetowej Centrum powstała specjalna zakładka – Turystyczna Skawina. Znaleźć tam można, zebrane w jednym miejscu, propozycje wycieczek pieszych, tras rowerowych, zabytków oraz lokalnych atrakcji.

Jubileuszowy rozkład jazdy

Rok jubileuszowy Centrum Kultury i Sportu w Skawinie rozpoczęło od wspaniałego Koncertu Noworocznego SkaVienna 2022.  Dwa tygodnie później odbyło się inauguracyjne posiedzenie Kapituły Honorowej obchodów jubileuszu 30-lecia Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Wśród zaproszonych gości znaleźli się samorządowcy, przyjaciele i mecenasi, którzy od lat wspierają działalność CKiS. Kapituła będzie spotykać się cyklicznie, a jej skład pozostanie otwarty, by umożliwić wymianę doświadczeń i pomysłów z jak najszerszym gronem.

Świętujmy razem 30 lat CKiS!

#teamCKiS pragnie, by świętowanie jubileuszu przybrało wyjątkowy charakter. – Chcemy być jak zawsze blisko Was! – mówi Iwona Najder, kierownik Działu Marketingu i PR Centrum Kultury i Sportu w Skawinie – Wierzymy, że możemy działać razem, dlatego też z ogromną przyjemnością zapraszamy do udziału w naszych wydarzeniach. Poza cyklicznymi aktywnościami, które większości są doskonale znane, takimi jak: spektakle teatralne dla dzieci i dorosłych, prelekcje w ramach SAWiU, rozgrywki sportowe, wycieczki górskie i inne, przygotowaliśmy szereg propozycji kulturalnych i rywalizacji sportowych. Szukajcie jubileuszowych wydarzeń i świętujcie z nami! Będzie ciekawie, inspirująco i radośnie – a nade wszystko: będzie się działo! Dobra zabawa gwarantowana!

Harmonogram wydarzeń jubileuszowych, a także relacje z minionych imprez można odnaleźć w dedykowanym artykule na stronie CKiS – https://ckis.pl/event/jubileusz-30-lecia-centrum-kultury-i-sportu-w-skawinie/.

Źródło: Centrum Kultury i Sportu w Skawinie