300 burmistrzów do rządów UE: stop finansowaniu wojny!

02.05.2022

300 burmistrzów miast Europy apeluje do rządów państw UE oraz Komisji Europejskiej, aby przestać wspierać finansowo armię Putina. Burmistrzowie z Niemiec, Włoch, Francji, Węgier, Polski i innych miast Europy dopominają się o realizację żądania obywateli UE, wyrażonego w rezolucji Parlamentu Europejskiego, który niedawno wezwał do natychmiastowego embarga na rosyjską ropę i gaz. Pytają, czy wartości europejskie naprawdę istnieją, jeśli UE nadal finansuje rosyjski reżim pomimo brutalnej agresji na Ukrainę i jej mieszkańców.

Podczas gdy Ukraina broni europejskich wartości, my, Europejczycy, płacimy dziennie prawie miliard dolarów na finansowanie armii Putina – kupując rosyjską ropę, gaz i węgiel” – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy w wystąpieniu otwierającym film, w którym burmistrzowie z Polski, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Węgier, Holandii, Belgii, Szwecji, Finlandii i Czech domagają się natychmiastowych działań Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej (27 premierów UE). Od początku wojny europejskie rządy wypłaciły administracji Władimira Putina prawie 50 miliardów euro, głównie z importu ropy i gazu. Pod względem liczbowym wsparcie rządów europejskich dla Ukrainy jest nieporównywalnie mniejsze niż wsparcie finansowe dla reżimu, który rozpoczął niesprowokowaną niszczenie całych ukraińskich miast, takich jak Charków czy Mariupol, gdzie do tej pory żadne korytarze humanitarne nie mogły ratować życia głodnych, zmarzniętych oraz odwodnione kobiety i dzieci.

Europejscy burmistrzowie powtarzają, że jeśli tylko europejskie wartości są prawdziwe, Europa musi natychmiast przestać przekazywać pieniądze Putinowi.Szok związany z zakończeniem naszego uzależnienia od ropy, gazu i węgla jest konieczną ofiarą w porównaniu z ofiarą niewinnych ukraińskich kobiet i mężczyzn” – mówi Zdeněk Hřib, burmistrz Pragi, a następnie Anna König Jerlmyr, burmistrz Sztokholmu, która podkreśla, że burmistrzowie „nie mają żadnych wątpliwości, jak powinny nas kierować wartości europejskie”. Jak podsumował burmistrz Wilna Remigijus Šimašius „Chociaż jest to trudne, wybór powinien być bardzo prosty. Nie handlujesz z mordercami i kłamcami”.

Europejscy burmistrzowie przekonują, że wprowadzanie argumentów ekonomicznych do debaty o sankcjach jest jak dyskusja na temat ceny życia. „Wierzymy, że życie kobiet i mężczyzn jest ważniejsze niż handel, praca, a nawet energia” – podkreślają burmistrzowie we wspólnym apelu. I nawet jeśli ktoś nie zgadza się, że życie ludzkie i pokój powinny być europejskim priorytetem, „wielu europejskich i amerykańskich ekonomistów twierdzi, że europejska gospodarka nie tylko poradzi sobie z tym kryzysem, ale że może po nim stać się bardziej odporna i innowacyjna. Kryzys naftowy lat 70. zmienił wiele miast z nastawionych na samochody na zorientowanych na ludzi.” – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i przewodnicząca grupy roboczej ds. współpracy z Ukrainą w Komitecie Regionów.

Po pierwsze, musimy przestać płacić za wojnę. Po drugie, musimy pomóc ofiarom wojny i stworzyć na Ukrainie instytucje ONZ. Po trzecie, musimy zaangażować miasta w rozwiązanie kryzysu energetycznego. Zielona energia i transport publiczny w obszarach metropolitalnych powinny stać się priorytetem krajowym i europejskim.

Wśród współautorów Joint Call są burmistrzowie 15 stolic, m.in. Sadiq Khan (Londyn), Roberto Gualtieri (Rzym), Kostas Bakoyannis (Ateny), Philippe Close (Bruksela), Carlos Moedas (Lizbona), Gergely Karácsony (Budapeszt), Raymond Johansen (Oslo), Tomislav Tomašević (Zagrzeb), Mihhail Kõlvart (Tallinn), Mārtiņš Staķis (Ryga) i Erion Veliaj (Tirana), burmistrzowie największych miast z Niemiec (Burkhard Jung – Lipsk, Thomas Westphal – Dortmund, Henriette Reker – Kolonia, Stephan Keller – Düsseldorf), Frank Mentrup – Karlsruhe, Peter Feldmann – Frankfurt nad Menem), czy Francja (Gregory Doucet – Lyon, Michèle Rubirola – Maresille, Christian Estorsi – Nicea), prezydenci i sekretarz- generałowie takich organizacji jak sieć METREX dla Europejskich Regionów i Obszarów Metropolitalnych (zrzeszenie 51 regionów metropolitalnych i obszarów zamieszkanych przez 125 mln mieszkańców), Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Demokracji Lokalnej (ALDA), zrzeszające 350 członków, Związek Miast Bałtyckich, Związek Miast Polskich lub Związek Gmin Sycylijskich. Europejscy burmistrzowie zebrali się po raz pierwszy 15 marca i ogłosili wspólne wezwanie 100 burmistrzów do UE i jej państw członkowskich. Nazwali to Joint Call z Mariupola. Wezwanie zostało wkrótce potwierdzone przez komitet wykonawczy Globalnego Parlamentu Burmistrzów.

7 kwietnia postulat ten wzmocnił Parlament Europejski, który przytłaczającą większością (513 głosów za, 22, 19 wstrzymujących się) przyjął jeszcze silniejszą rezolucję (wzywającą także do zwiększenia dostaw broni, aby umożliwić Ukrainie samoobronę).

28 kwietnia, w dniu sesji plenarnej Komitetu Regionów UE, Wspólne Wezwanie Burmistrzów zostało wzmocnione specjalnym krótkim filmem 12 wśród 300 burmistrzów, który został opublikowany w mediach społecznościowych i po raz kolejny wysłany do Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i 27 premierów UE.

Film można znaleźć tutaj.

APEL 100 EUROPEJSKICH PREZYDENTÓW I BURMISTRZÓW MIAST