Dobre praktyki: rowerem wzdłuż Kanału Łączańskiego

19.07.2022

Zakończyła się budowa ścieżki rowerowej na Kanale Łączańskim w gminie Skawina. Długi, bo mający prawie 11 kilometrów szlak biegnie wzdłuż cieku wodnego łączącego się z Wisłą. Rowerzyści mogą przejechać na nowym asfalcie z pięknym widokiem na panoramę gminy Skawina i zieleń. Przy odrobinie szczęścia na trasie można spotkać łabędzie lub kaczki.

Ścieżka wiedzie od centrum Skawiny, a kończy się w Jaśkowicach. Po drodze rowerzyści mogą przedostać się na drugą stronę Kanału Łączańskiego, przejeżdżając jednym z kilku mostów, zaporą wodną znajdującą się na końcu trasy lub przeprawiając się promem.

fot. Urząd Miasta i Gminy w Skawinie

Nowa ścieżka stała się idealnym miejscem do rodzinnych spacerów, wycieczek oraz uprawiania sportów na świeżym powietrzu. 11-kilometrowy szlak łączy się z innymi trasami w ramach Skarbów Blisko Krakowa oraz stał się kontynuacją sieci Velo Małopolska.

fot. Urząd Miasta i Gminy w Skawinie

Ścieżka rowerowa pełni także inną bardzo ważną rolę dla mieszkańców gminy. Pozwala w łatwy oraz bezpieczny sposób dojechać z zachodnich sołectw do Skawińskiego Obszaru Gospodarczego oraz dotrzeć do stacji przesiadkowych Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej.

fot. Urząd Miasta i Gminy w Skawinie

Przy projektowaniu całej inwestycji zależało nam na tym, by ścieżka „żyła” przez cały tydzień. Na co dzień pozwala bezpiecznie dotrzeć do miasta, natomiast w dniach wolnych od pracy pełni funkcję rekreacyjnej trasy dla rodzin – mówi burmistrz Miasta i Gminy Skawina Norbert Rzepisko.

fot. Urząd Miasta i Gminy w Skawinie