Dobre praktyki: #zGRANAszkoła

15.07.2022

Współcześnie najlepszymi zabawkami dla większości dzieci są: smartfon, tablet i komputer. Wszyscy rodzice nie od dziś zastanawiają się co zrobić, aby dzieci oprócz elektronicznych gadżetów wybierały także aktywność fizyczną. Próbując znaleźć odpowiedź na powyższe pytanie w Skawinie powstał projekt #zGRANAszkoła, którego celem jest pokazanie najmłodszym, że ruch to przede wszystkim świetna zabawa!

Sport to… zabawa

W akcji wzięły udział wszystkie szkoły podstawowe z terenu gminy Skawina, czyli aż 1332 uczniów najmłodszych klas. – Staramy się, by każdy uczestnik poprzez aktywność fizyczną przede wszystkim dobrze się z nami bawił – mówi Jakub Krasuski, Zastępca Dyrektora Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. W rozgrywkach nie ma zwycięskiej drużyny, wygrywają wszyscy, ważny jest sam fakt udziału w zabawie i oczywiście mnóstwo ruchu.

Sport to… nawiązywanie relacji

Konkurencje zbudowane są w taki sposób, aby oprócz rozwoju fizycznego wzmacniać u najmłodszych uczniów również zdolność koncentracji. Dodatkowo poprzez zajęcia dzieci doskonalą umiejętności związane z pracą zespołową. Uczniowie klas 1-3 w ciągu 1,5 h zabawy muszą stworzyć zgraną drużynę z zupełnie obcymi dziećmi z różnych roczników. Wszyscy najpierw poznają się nawzajem, by już za chwilę wzajemnie dopingować się na torach. – Sport jest doskonałą okazją do nawiązywania nowych znajomości. Mamy nadzieję, że nasze pomysły będą zaadaptowane do codziennej aktywności fizycznej dzieci tak w szkołach, jak i na przydomowych podwórkach – dodaje Jakub Krasuski.

Sport to… możliwość współpracy z biznesem

Jak podkreśla Jakub Krasuski, realizacja tak dużego projektu nie byłaby możliwa bez wsparcia sponsorów: – Współpraca z firmą Grana jak zawsze przebiegła modelowo. To kolejny przykład, że gdy łączymy siły – lokalna instytucja kultury z wielką, uznaną firmą z naszego miasta – możemy w znakomity sposób dotrzeć do dzieci oraz zrobić coś dla nich. Dzięki wzajemnemu zrozumieniu co do potrzeb lokalnej społeczności, powstał projekt mający na celu promowanie aktywności fizycznej. Projekt, który wywołał uśmiech na twarzach najmłodszych i pokazał, że sport to dobra zabawa dla każdego.