Zdalnie vel. stacjonarnie

04.08.2022

Choć praca zdalna istnieje od wielu lat, dopiero w ostatnim czasie stała się powszechna i dostępna dla szerokiej rzeszy osób zatrudnionych w sektorze publicznym i prywatnym. Biuro SMK idąc z duchem czasu umożliwiło swoim pracownikom wybór pracy zdalnej jako dominującej formy pracy. Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania? Dlaczego niektórzy się na nie decydują, a inni preferują pracę stacjonarną?

Działanie w rozproszonym zespole

Pracownicy Biura SMK od ponad 2 lat wykonują swoje obowiązki w trybie pracy hybrydowej. Aby realizacja działań przebiegała efektywnie, wprowadzono szereg usprawnień, które ułatwiają planowanie i weryfikację realizacji zadań oraz pozwalają na szybką komunikację. Wszystko to umożliwia zastosowanie środowiska informatycznego MS 365 oraz elektronicznego obiegu dokumentów. W międzyczasie opracowane zostały szczegółowe procedury pracy w trybie zdalnym. Działanie oraz zarządzanie w rozproszonym zespole stanowi znaczące wyzwanie, jednak sprawna koordynacja oraz zastosowanie odpowiednich usprawnień pozwoliły na skuteczną realizację wszystkich działań.

Aktualnie w Biurze SMK realizowany jest model pracy hybrydowej (naprzemiennej) – pracownicy w określone dni pracują w biurze, natomiast pozostałe w domu.

Praca zdalna: dlaczego warto?

Aktualnie w Biurze SMK pracę naprzemienną wykonuje prawie 90% pracowników. Praca w trybie zdalnym umożliwia sprawne wykonywanie obowiązków służbowych bez konieczności dojazdu do biura. – To, co dla mnie jest największą zaletą pracy zdalnej, to oszczędność czasu, który zwykle spędzam na dojazdach czy szykowaniu się do biura. W domowym zaciszu mogę stworzyć sobie takie warunki pracy, jakie najbardziej mi odpowiadają. Co więcej, po początkowym okresie przystosowania się do takiej formuły pracy, teraz widzę że w domu łatwiej jest mi się skoncentrować – szum i zgiełk biura nie zawsze sprzyja skupieniu, zwłaszcza na skomplikowanych zadaniach – mówi Maria Piątkowska, koordynator Zespołu ds. Inteligentnego zarządzania i kultury. – Jednocześnie, narzędzia informatyczne, jakie wdrożyliśmy w SMK, pozwalają mi też na bieżącą komunikację z zespołem – dodaje.

Praca „z biura”

Pomimo znaczącego zainteresowania możliwością pracy zdalnej, część pracowników biura SMK zdecydowała się na wybór pracy stacjonarnej. Dlaczego pojęli taką decyzję? – Przede wszystkim dlatego, że lubię czuć klarowny podział pomiędzy miejscem do pracy a miejscem odpoczynku. Jako domator muszę czuć, że dom jest miejscem na odpoczynek, a biuro miejscem do pracy. Po drugie, bardzo lubię kontakt z ludźmi, a praca stacjonarna daje możliwość wspólnego wypicia kawy podczas przerwy, porozmawiania, integracji. To zdecydowanie wpływa na pozytywną atmosferę w zespole oraz sprzyja budowaniu bliższych relacji – wyjaśnia Natalia Sierpińska, specjalista w Zespole ds. Środowiska i Przestrzeni.