Dziedzictwo przyrodnicze

Przyrodnicze perły w zasięgu ręki.

Obszar Krakowa oraz gmin stowarzyszonych jest terenem niezwykle bogatym przyrodniczo z uwagi na to, że na południu Polski rozciąga się Jura Krakowska-Częstochowska. Cechami charakterystycznymi dla tego obszaru są białe ostańce, liczne zabytki architektury w otoczeniu pięknej przyrody. Jednym z najciekawszymi miast Jury jest Kraków z Wawelem. Dodatkowo miasto sąsiaduje z malowniczym Ojcowskim Parkiem Narodowym.

Niezwykłe bogactwo tego obrazu to zasługa usytuowania na nim aż trzech parków krajobrazowych. Pomiędzy Krakowem a Ściejowicami znajduje jest Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy, a  na jego obszarze Lasek Wolski nazywany „zielonymi płucami Krakowa”. Las należy do największych w Polsce parków leśnych ponieważ jego liczne drogi i ścieżki rekreacyjne ciągną się na łącznej długości 40 km. Idealnie nadaje się na spacer z uwagi na 8 szlaków spacerowych, dodatkowo wytyczone są również szlaki rowerowy, narciarski i konny. Na tym obszarze mieszczą się Ogród Zoologiczny oraz Kopiec Niepodległości im. Józefa Piłsudskiego (upamiętniający odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku). Na zachód od miasta rozciąga się Tenczyński Park Krajobrazowy. To teren o niezwykłych walorach przyrodniczych i krajobrazowych, który przyciąga turystów, rowerzystów oraz biegaczy. Trzeci park tworzą malownicze doliny, wąwozy i potoki zlokalizowane nieco na zachód od Krakowa – Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie. Obszar parku to teren 9 podkrakowskich gmin:Bukowno, Jerzmanowice – Przeginia, Krzeszowice, Michałowice, Olkusz, Trzebinia, Wielka Wieś, Zabierzów i Zielonki. Idealne miejsce na wypoczynek.

Kraków pełen zieleni

W samym Krakowie oddech mieszkańcom i nie tylko dają liczne parki. Jednym z najpiękniejszych i największych ogrodów miejskich są Planty Krakowskie – powstały w miejscu murów obronnych, fosy i wałów ziemnych, dawnych fortyfikacji otaczających Stare Miasto. Kolejnym takim miejscem są Bulwary Wisły, które rozciągają się wzdłuż rzeki Wisły od ujścia Rudawy do ulicy Miedzianej na lewym brzegu oraz od ulicy Czechosłowackiej do parkingu w rejonie ulicy Zabłocie na prawym brzegu. Jednym z ulubionych miejsc najmłodszych jest Park Jordana, gdzie oprócz zieleni znajduje się plac zabaw. Z kolej w samym centrum miasta znajduje się jedna z największych w Europie łąk – Błonia Krakowskie. Miejsce idealne dla biegaczy, rowerzystów czy zwykłe wyjście na spacer. W południowej części miasta  jest zalew Zakrzówek, który powstał po zalaniu starego kamieniołomu wapienia. jest Zakrzówek. Z tego też powodu woda w zalewnie na turkusowy kolor.

Lasy wokół miasta

W zachodniej części Kotliny Sandomierskiej, około 20 kilometrów od Krakowa znajduje się kompleks leśny – Puszcza Niepołomicka. Obejmuje dwa powiaty: wielicki z Gminami Niepołomice, Gdów i Kłaj oraz bocheński – Gminy Drwina i Bochnia. Jej obszar charakteryzuje się niewielkimi, łagodnymi wzgórzami. W niektórych miejscach można natknąć się na wąwozy i mokradła. Puszcza poprzecinana jest licznymi rowami melioracyjnymi. Jest terenem niezwykle bogatym jeśli chodzi o faunę i florę. Na obszarze Puszczy występuje ponad trzydziestu gatunków roślin chronionych. W samym sercu mieszka żubr – najbardziej rozpoznawalny symbol Polski na świecie.