Aktualności


22.09.2021 Ekodoradcy gminy Igołomia-Wawrzeńczyce z wizytą w Gminnym Centrum Edukacji w Wawrzeńczycach

22 września 2021 r. ekodoradcy zatrudnieni w ramach Projektu EKO-TEAM finansowanego w 90% ze środków instrumentu finansowanego ELENA w ramach Programu Horyzont 2020 odwiedzili dzieci z klas pierwszych z Gminnego Centrum Edukacji w Wawrzeńczycach. Podczas wspólnych zajęć omówiono problem zanieczyszczenia środowiska oraz powietrza, a także ich ochrony. Dzieci wykazały się dużym zaangażowaniem oraz zrozumieniem tematu dotyczącym spalania śmieci w kotłach. Dużym zaskoczeniem była również ich wiedza z zakresu odnawialnych źródeł energii. Każdy uczestnik zajęć został obdarowany przez ekodoradców pakietem gadżetów promocyjnych gminy oraz projektu EKO-TEAM.


15.09.2021 ZAPROSZENIE WIELICZKA: Strefa ekodoradcy


25.07.2021 Ekodoradcy gminy Igołomia-Wawrzeńczyce na Pobiednickim Półmaratonie POMAGAM

W dniu 25.07.2021 r. odbył się Pobiednicki Półmaraton POMAGAM, któremu towarzyszyły konsultacje społeczne z Ekodoradcami z Gminy Igołomia – Wawrzeńczyce zatrudnionymi w ramach Projektu EKO-TEAM finansowanego w 90% ze środków instrumentu finansowanego ELENA w ramach Programu Horyzont 2020. Podczas spotkania z mieszkańcami udzielano odpowiedzi na zadawane przez nich pytania, ale także szczegółowo przedstawiano formy pomocy dotacyjnej w głównej mierze z rządowego Programu Czyste Powietrze. Zainteresowanym rozdano również materiały promocyjno-informacyjne oraz zaproszono do odwiedzenia w Urzędzie Gminy w celu przygotowania wniosku o dofinansowanie do planowanych przez nich inwestycji.


12.07.2021 ZAPROSZENIE WIELICZKA: Konsultacje ekodoradców projektu Eko Team podczas dni św. Kingi z Wielicką Mediateką

Ekodoradcy projektu Eko Team zapraszają do punktu informacyjnego „Ekostrefa Wieliczka” podczas wydarzenia odbywającego się w dniach 23-25.07.2021!


09.07.2021 ZAPROSZENIE IGOŁOMIA-WAWRZEŃCZYCE: Konsultacje z ekodoradcami podczas „Pobiednickiego Półmaratonu POMAGAM” w Gminie Igołomia-Wawrzeńczyce

W dniu 25.07.2021 r. odbędzie się Pobiednicki Półmaraton POMAGAM, któremu towarzyszyć będzie Piknik Rodzinny. Podczas tego wydarzenia osoby zainteresowane będą miały okazje porozmawiać z Ekodoradcami z Gminy Igołomia – Wawrzeńczyce zatrudnionymi w ramach Projektu EKO TEAM finansowanego w 90% ze środków instrumentu finansowanego ELENA w ramach Programu Horyzont 2020. Konsultacje będą odbywać się w godzinach od 15:00 do 18:00 przy budynku Remizy OSP w Pobiedniku Małym. Indywidualnie, każdy będzie miał możliwość przedstawić swoją sytuację, opowiedzieć jakie prace pragnie podjąć w swoim budynku mieszkalnym oraz uzyskać więcej informacji na temat programu ,,Czyste Powietrze”, jego zasad czy też wysokości dofinansowania. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy do udziału w konsultacjach, a wszystkich zainteresowanych mieszkańców Metropolii Krakowskiej do zapisów na półmaraton.Zapisy i więcej informacji o półmaratonie na stronie: 
https://pobiednicki.pl
https://www.facebook.com/pobiednicki.bieg


11.06.2021 ZAPROSZENIE: Gmina Skawina

Ekodoradcy gminy Skawina zapraszają mieszkańców Metropolii Krakowskiej na Skawińskie Targi ekoCiepła, które odbędą się 19 czerwca w godzinach 9:00 – 13:00. Wystawcy będą prezentowali nowoczesne kotły gazowe i pelletowe, pompy ciepła, instalacje fotwoltaiczne oraz kolektory słoneczne. Ekodoradcy projektu Eko Team będą udzielali szczegółowych informacji na temat obowiązujących programów dotacyjnych oraz udzielali odpowiedzi na nurtujące pytania mieszkańców.


11.12.2020

Pomimo ciężkiej sytuacji pandemicznej ekodoradcy w Gminach działają prężnie. 7 grudnia 2020 w Gminie Świątniki Górne odbyła się akcja charytatywno-ekologiczna, w której brała udział pani Paulina – główny ekodoradca projektu Eko Team w Gminie Świątniki Górne. Akcja cieszyła się dużą popularnością wśród mieszkańców Gminy. Za przyniesione zakrętki plastikowe rozdano 200 roślin antysmogowych. Udzielano również porad ekodoradcy.  Wielu mieszkańców pytało o terminy wymiany kotłów zgodnie z uchwalą antysmogową, możliwości pozyskania dotacji oraz o program Czyste Powietrze. Udało się  porozmawiać z wieloma mieszkańcami, przekazać informacje oraz wręczyć deklaracje udziału w programach dofinansowujących wymianę kotłów czy OZE.


09.11.2020

W dniu 02.11.2020 ruszyła kampania informacyjno-promocyjna „Bądźmy razem w walce o czyste powietrze” skierowana do mieszkańców Metropolii Krakowskiej finansowana przez Gminy Metropolii. Głównym celem kampanii jest podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców Metropolii oraz przypomnienie o konieczności wymiany kotłów pozaklasowych do końca 2022 roku.

Kampania realizowana jest poprzez media: TVP 3 Kraków, radia: Kraków, Wawa, Plus (Time Spółka Akcyjna), Pogoda. Dodatkowo powstała strona www.wymienpiec.info, która stanowi źródło informacji o ustawie antysmogowej i konieczności wymiany starych kotłów węglowych.

Ekodoradcy projektu Eko Team stanowią bardzo ważny element kampanii. To do nich mogą zgłaszać się bezpośrednio mieszkańcy w celu uzyskania dotacji na wymianę pieca.


28.09.2020

W sobotę 26.09.2020 odbyła się „EKO STREFA WIELICZKA”. W czasie imprezy można było skorzystać z porady Ekodoradców dotyczącej wymiany starego kotła, ocieplenia budynku i OZE, a także uzyskać informacje na temat możliwości dofinansowania do powyższych inwestycji. Podczas wydarzenia była też możliwość zobaczenia działającej pompy ciepła, instalacji fotowoltaicznej i kotła gazowego. Prezentowane były również ekologiczne kotły na pellet. Przeprowadzono ekoquizy dla dzieci oraz zabawy plastyczne i ruchowe.


21.09.2020

W sobotę 26.09.2020 w godzinach 10.00 do 16.00 w Wielickiej Mediatece, przy placu M. Skulimowskiego odbędzie się EKO STREFA WIELICZKI.

W wydarzeniu:

  • porady Ekodoradców w zakresie dotacji do wymiany pieców, docieplenia oraz odnawialnych źródeł energii
  • prezentacja dotychczasowych działań gminy w zakresie Poprawy Jakości Powietrza
  • wystawa kotłów ekologicznych
  • punkt doradztwa termomodernizacyjnego
  • prezentacja odnawialnych źródeł energii: fotowoltaika, pompy ciepła oraz klimatyzatorów
  • ekologiczne quizy dla dzieci wraz z nagrodami
  • wymiana elektroodpadów na rośliny oczyszczające powietrze
  • akcja „Zbadaj swoje płuca w spirobusie”
  • promocja adopcji psów i kotów
  • zbiórka zakrętek dla Hani

01.09.2020 WYSTARTOWALIŚMY!

Pomimo trudności spowodowanymi pandemią i ograniczeniem aktywności w miesiącach marzec – maj wystartowaliśmy z naszym projektem. Udało nam się w tym czasie zrekrutować zespół Eko Team w Metropolii i rozpocząć planowanie działań projektowych.

Zostały podpisane wszystkie umowy z partnerami projektu – 15 gmin Metropolii Krakowskiej, do dnia 31.08.2020 zatrudniono 36 ekodoradców. Nabory pozostałych nadal trwają.