Gmina Niepołomice
Niepołomice wPUSZCZAją marzenia!
Niepołomice to miasto tętniące życiem, pełne sztuki i zielonych terenów rekreacyjnych. Na odwiedzających czekają zabytki historyczne oraz atrakcje kulturalne w najbliższym sąsiedztwie Puszczy.
Położona tuż za południowo-wschodnimi granicami Krakowa gmina Niepołomice jest jedną z najprężniej rozwijających się gmin w Polsce. Korzystna lokalizacja oraz dobra infrastruktura w połączeniu z proinwestycyjnymi działaniami lokalnego samorządu przyciągają kapitał zagraniczny i inwestorów krajowych.
Podstawowe fakty:
- Status - Gmina Wiejsko-Miejska
- Powierzchnia - 95,1 km2
- Liczba Mieszkańców - 29 700 osób
- Dochody Ogółem Budżetu Gminy na 1 mieszkańca - 8 981 zł
Atuty gminy:
- Około 80 inwestycji firm o kapitale polskim lub międzynarodowym z różnych branż oraz dobrze rozwinięty sektor MSP – niemal 3700 podmiotów gospodarczych,
- 3 strefy inwestycyjne: Niepołomicka Strefa Inwestycyjna (542 ha, w tym około 210 ha objętych podstrefą Krakowskiej SSE), Zachodnia Strefa Inwestycyjna w Ochmanowie (70 ha) i Wschodnia Strefa Inwestycyjna w Woli Batorskiej (30 ha),
- Wysoka atrakcyjność turystyczna (zabytki, Puszcza Niepołomicka, świetna baza sportowa),
- Niepołomice to gmina przyjazna inwestorom posiadająca w ofercie liczne tereny oraz działki inwestycyjne: specjalny dekalog zasad walki konkurencyjnej – stosowanie procedur ułatwiających dla inwestorów ,
- Atrakcyjne położenie i dostępność komunikacyjna (autostrada A4, drogi krajowe: DK 94 i DK 75, droga województwa DW 964, linia kolejowa E30 ze stacjami w Podłężu i Staniątkach).
Atrakcje turystyczne:
-
Najstarsze budowle w stolicy gminy datowane są na połowę XIV stulecia i powstały z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Należą do nich Zamek Królewski oraz kościół Dziesięciu Tysięcy Męczenników. Królewską posiadłość można zwiedzać zgłębiając jej dawne dzieje. W zamkowych salach Muzeum Niepołomickiego czynne są ekspozycje Sukiennice w Niepołomicach, Gabinet Włodzimierza Puchalskiego oraz wiele innych wystaw czasowych.
-
W 2022 roku otwarto Błonia, teren rekreacyjno-spacerowy zajmujący aż sześć hektarów, znajdujący się tuż za Zamkiem Królewskim.
-
Będąc w okolicy nie można pominąć siódmego co do wielkości kompleksu leśnego w Polsce. Rozciągająca się na powierzchni 12 tysięcy hektarów Puszcza Niepołomicka poprzecinana jest licznymi ścieżkami rowerowymi i traktami spacerowymi.
-
W mieście znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Fonografii. Przechodząc przez siedem sal ekspozycyjnych poznajemy zapomniane już dziś urządzenia do zapisywania i odtwarzania dźwięku, ich historię i rozwój. Dla fanów filmu - znajduje się tutaj nowoczesne, kameralne Kino Ważka.
Oferta czasu wolnego:
Gmina posiada bardzo zróżnicowaną ofertę wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych.
- W Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa odbywają się spektakle teatralne, koncerty, spotkania, prelekcje oraz całoroczne warsztaty muzyczne, teatralne, taneczne i plastyczne.
- W Bibliotece Publicznej, Mediatece oraz w Laboratorium Aktywności Społecznej urządzane są spotkania, warsztaty oraz znajdują przestrzeń rozmaite inicjatywy mieszkańców.
- W Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym można wziąć udział w zajęciach z astronomii, robotyki i chemii.
- Miłośników ciekawych smaków zaprasza Winnica Magdalena, w której można spróbować wyjątkowych lokalnych win.
- Pierwszy weekend września to czas Niepołomickiego Festiwalu Wina, wyjątkowego wydarzenia przyciągającego pasjonatów wyrobów z okolicznych winnic i miłośników dobrej muzyki.
- W ostatni weekend września odbywają się Pola Chwały, jedna z największych imprez historyczno-militarnych w Polsce.
- W okresie wakacyjnym w przestrzeni publicznej Niepołomic odbywają się spektakle teatrów ulicznych. Minionego lata dzięki współpracy Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa oraz Teatru KTO zorganizowano trzy widowiska odbywające się na niepołomickim Rynku oraz w Parku Miejskim.