Na południe od Krakowa, na wzgórzach Pogórza Wielickiego, leży gmina Świątniki Górne. To stąd po raz pierwszy miała dojrzeć Kraków przyszła królowa - Jadwiga Andegaweńska. Tutejsze tereny zachęcają do pieszych wędrówek i zachwytów. Poczujemy tu również powiew historii, dzięki czemu gmina będzie świetnym kierunkiem na jednodniową wycieczkę.
Od rozrywek w amfiteatrze po relaks w tężni solankowej
Wędrówkę po tutejszych atrakcjach rozpocznijmy od centrum Świątnik Górnych. Samochód możemy pozostawić na parkingu P&R położonym tuż obok Urzędu Miasta i Gminy. W wybrane letnie odbywają się tu seanse kina plenerowego (warto śledzić gminne kanały społecznościowe), ale przed nami cały dzień. Kilka kroków przed siebie i znajdziemy się w Parku Miejskim z kameralnym amfiteatrem. Przestrzeń wypełniają liczne ławki, maluchy mogą rozruszać się na placu zabaw, a wszyscy skorzystać z atrakcji robiącego duże wrażenie ogrodu sensorycznego. Tuż obok budynku urzędu odnajdziemy filigranową tężnie solankową, przy której możemy inhalować się jodem.
Ekspozycja w Muzeum Ślusarstwa
Przejdźmy teraz na drugą stronę ulicy Kazimierza Bruchnalskiego. W wyróżniającym się misternie kutą bramą budynku przy głównej ulicy znajduje się Muzeum Ślusarstwa im. Marcina Mikuły. To unikalne muzeum, które prezentuje historię ślusarstwa oraz rzemiosła artystycznego. Pamiętajmy, że jeśli chcemy obejrzeć ekspozycję, musimy wcześniej dokonać rezerwacji pod numerem telefonu: 519 734 409. Ważne, aby zrobić to przynajmniej z jednodniowym wyprzedzeniem. W muzeum odbywają się warsztaty dla dzieci i dorosłych. Na takie zajęcia zaglądają tez chętnie studenci uniwersytetu trzeciego wieku.
Jeśli podczas spaceru zgłodniejemy, niewiele ponad 500 m od muzeum, na wysokości Kościoła pw. św. Stanisława B. M. znajduje się restauracja Kuźnia Smaków z pysznymi obiadami domowymi.
Kieszonkowy ogród księdza Jana - uroczy zakątek w Olszowicach
Opuśćmy teraz Świątniki Górne i udajmy się na południe w stronę niewielkiej wsi Olszowice. To tylko 2,5 kilometra od centrum miasta, a naszym celem będzie szkoła podstawowa przy ulicy św. Floriana. Znajduje się przy niej i jest otwarty dla wszystkich bardzo przyjemny kieszonkowy ogród księdza Jana. Nazwa ogrodu pochodzi od patrona szkoły, księdza Jana Twardowskiego. Oczy cieszy zieleń oraz malownicza panorama w kierunku południowym. Przy cichej ulicy, 250 m od ogrodu, znajduje się ogrodzony plac zabaw dla dzieci wyposażony w to co najważniejsze – m.in. huśtawki, małą zjeżdżalnię oraz drabinki.
Kopytko - samotna skała
Przenieśmy się do sąsiedniej wsi Siepraw, skąd udamy się na kończącą naszą wyprawę krótką leśną wycieczkę pod najbardziej znaną wychodnię skalną w tej części Pogórza Wielickiego, czyli pod Kopytko.
Siepraw znajduje się trzy kilometry od Olszowic, a samochód najwygodniej pozostawić przy starym cmentarzu (ul. Przytockiego). Tutaj też pojawią się pierwsze kierunkowskazy i dalej do celu zaprowadzi szlak spacerowy. Idąc szlakiem, po drodze miniemy nieczynny kamieniołom piaskowca – Kamieniec. Pętla o długości 2,5 km zajmie nam nieco ponad godzinę. Ostatni 800 m to wędrówka wzdłuż drogi (ul. Przytockiego), gdzie niestety nie ma chodnika i pobocza. Można tutaj również dotrzeć podążając przez las zwany Dziadowiec od strony Świątnik Górnych (wejście do lasu znajduje się na końcu ulicy Stromej).
Świątniki Górne to świetne miejsce na krótki wypad za Kraków, które oferuje znakomite zbilansowane połączenie natury, kultury oraz chwili wytchnienia. W pamięci zostaną nam skarby Muzeum Ślusarstwa, zaklęte w queście tajemnice i wspaniała świątnicka przyroda.
🧭 METROWSKAZY:
😎 Planuj trasę: Zrób szczegółowy plan podróży, aby maksymalnie wykorzystać czas. Sprawdź aktualne godziny otwarcia wszystkich atrakcji, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Polecamy Ci również śledzenie lokalnych wydarzeń, które mogą wzbogacić Twoją podróż - ich opisy znajdziesz m.in. w metropolitalnym planerze oferty czasu wolnego!
☀️Sprawdź pogodę i spakuj wygodne buty: Wybierz odzież i obuwie pasujące do pogody i odpowiednie do długich spacerów po różnych nawierzchniach, aby zapewnić sobie komfort i zapobiec otarciom.
💧Zabierz wodę i przekąski: Utrzymanie nawodnienia i energii jest kluczowe. Przygotuj zdrowe przekąski, które dostarczą Ci energii w trakcie wędrówki, takie jak orzechy, owoce czy batony zbożowe.
🗺️Miej przy sobie mapę lub aplikację z nawigacją: Skorzystaj z GPS w smartfonie lub tradycyjnej mapy, aby łatwo odnaleźć lokalne atrakcje i uniknąć zgubienia się na trasie.
👩👩👧👦 Zaplanuj atrakcje dla dzieci: Jeśli podróżujesz z dziećmi, uwzględnij w planie miejsca zabaw oraz interaktywne atrakcje, które zapewnią im radość i możliwość odpoczynku, co uczyni wycieczkę bardziej udaną dla całej rodziny.
🚾Sprawdź lokalizację toalet publicznych, ich mapę znajdziesz TU.
🅿️ Gdzie znajdziesz parking? Z uwagi na duży dystans między atrakcjami miejsc postojowych szukaj bezpośrednio przy nich, zgodnie z opisem mikrowyprawy. Możesz również skorzystać z linii autobusowych MPK Kraków: 215, 225, 285. Warto rozważyć zakup biletu całodniowego lub rodzinnego - sprawdź ich ceny w przewodniku po biletach.
Jeśli trasa przypadła Ci do gustu lub masz pomysły na jej udoskonalenie, nie wahaj się z nami skontaktować! Chętnie usłyszymy Twoje opinie i sugestie. Możesz napisać do nas na Instagramie lub wysłać wiadomość na adres biuro@metropoliakrakowska.pl. Twoja opinia jest dla nas ważna!
Galeria
Wybrane dla Ciebie
-
pieszo
-
pieszo
Niepołomickie dziedzictwo króla Kazimierza
-
rower
Na jurajskich szlakach – Liszki w pełnej krasie
-
pieszo
Leśne tętno Zabierzowa
-
pieszo
Spoglądając na południe - ku Mogilanom
-
rower
W krainie Pogórza Wielickiego - Biskupice: od lawendy po kurhany
-
rower
Różnorodny Czernichów – raj dla aktywnych
-
rower
Królowa Bona i pierogi jak u mamy w Igołomi
-
rower
W królewskiej Skawinie i okolicach
-
rower
Kocmyrzów - łagodna kraina
-
rower
Michałowice - niespiesznie i malowniczo
-
pieszo
W Wielkiej Wsi z nietoperzem za pan brat
-
rower
Graj w Zielonki!
-
pieszo
Ślady socrealizmu w Krakowie: architektura i sztuka w pełnej krasie