Zespół dworsko-parkowy w Michałowicach
- Dziedzictwo
- Michałowice
W skład wpisanego do rejestru zabytków zespołu dworskiego wchodzi dwór, spichlerz, stajnia oraz park.
Przez długie pięć wieków Michałowice należały do bożogrobców z Miechowa. Przełomowy w dziejach Michałowic okazał się 1788 rok, kiedy to Hugo Kołłątaj na mocy przywileju króla Stanisława Augusta, otrzymał wieś w wieczyste posiadanie w zamian za czynsz na rzecz Akademii Krakowskiej. Z końcem XIX wieku drewniany dwór wybudowany przez Kołłątajów kupiła rodzina Dąbrowskich.
Zbudowany w latach 1892 - 1897 wg. projektu wybitnego architekta Teodora Talowskiego dwór był świadkiem ważnych wydarzeń historycznych, w tym przemarszu l Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego pod dowództwem por. Tadeusza Kasprzyckiego w 1914 roku. Dowództwo Kadrówki zostało ugoszczone obiadem przez ówczesnego właściciela dworu, Tadeusza Dąbrowskiego.
W czasie l wojny światowej budynek służył jako lazaret dla wojska. Po II wojnie światowej znacjonalizowany, a następnie zniszczony przez pożar, został odbudowany przez obecnych właścicieli.
W otaczającym zespół dworski parku znajduje się wpisany na listę pomników przyrody jeden z największych i najstarszych w Polsce okazów derenia właściwego w formie krzaczastej.
Na pamiątkę przemarszu Kadrówki, która obaliła słupki graniczne pomiędzy Austro-Węgrami a Rosją, co roku 6 sierpnia organizowany jest marsz, a w ogrodach dworu odbywa się uroczyste spotkanie i poczęstunek.
Zespół dworsko-parkowy w Michałowicach
ul. Dąbrowskich 41, 32-091 Michałowice