Partnerska Inicjatywa Miast 2024-2026 (PIM 3)
Partnerska Inicjatywa Miast na lata 2024-2026 (PIM 3) ma na celu wspieranie zrównoważonego rozwoju miast, zwiększenie komplementarności polityk mających wpływ na rozwój obszarów miejskich oraz wzmacnianie współpracy i wymiany wiedzy między polskimi miastami różnej wielkości i na różnych szczeblach zarządzania. Zostanie to osiągnięte poprzez współpracę między miastami w ramach trzech sieci tematycznych: miasto efektywnie energetycznie, miasto kompaktowe, miasto dostępnych mieszkań.
Metropolia Krakowska, jako jeden z partnerów PIM 3, będzie współpracować w ramach sieci tematycznej "miasto kompaktowe" z Dąbrową Górniczą, Gdynią, Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, Lesznem, Łomiankami, Płockiem, Włocławkiem, Zduńską Wolą oraz Zieloną Górą.
Cele:
Cele SMK w PIM 3:
-
Konflikty przestrzenne
Stworzenie rekomendacji rozwiązywania konfliktów przestrzennych oraz zasad dialogu przestrzennego SMK
-
Zaangażowanie gmin
Zaangażowanie reprezentantów wszystkich gmin SMK i pozostałych interesariuszy w partycypacyjne opracowanie zasad dialogu przestrzennego
-
Miękkie planowanie przestrzenne
Wdrożenie idei miękkiego planowania przestrzennego w zarządzanie obszarem Metropolii Krakowskiej
Cele PIM 3 obejmują:
-
Opracowanie Miejskiej Inicjatywy Działań (MID): Przygotowanie dokumentu (lub pakietu dokumentów) MID, który opisuje ścieżkę dojścia do zdefiniowania i rozwiązania problemu na poziomie lokalnym oraz zawiera propozycje konkretnych rozwiązań i działań. Każdy MID jest unikatowy pod względem kontekstu lokalnego, tematyki i obszaru jakiego dotyczy.
-
Opracowanie Planu Ulepszeń (PU): Przygotowanie zbiorów rekomendacji dla poziomu krajowego, wynikających z pracy z miastami i wiedzy zdobytej w trakcie PIM w zakresie trzech Sieci tematycznych.
-
Wymiana doświadczeń: W ramach PIM 3 mamy możliwość długoterminowej wymiany doświadczeń z innymi polskimi miastami, dzięki czemu możemy wspólnie dyskutować nad rozwiązaniami problemów lokalnych i ponadlokalnych.
-
Dialog z ministerstwami i wsparcie ekspertów: Wsparcie merytoryczne w programie PIM 3 zapewniają eksperci Banku Światowego a także pracownicy Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Reprezentanci Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej zapewniają uczestnikom wsparcie logistyczne i merytoryczne.
Korzyści z udziału w PIM 3 to przede wszystkim:
- systematyczna i długoterminowa wymiana wiedzy i doświadczeń
- zindywidualizowane wsparcie doradcze
- budowanie sieci kontaktów
- wypracowanie pomysłów i rozwiązań na potrzeby lokalne
- możliwość bezpośredniej komunikacji z ministerstwami zaangażowanymi w PIM3
- wpływ na identyfikację wyzwań systemowych oraz kształtowanie rekomendacji dla polityk krajowych
- włączenie wniosków z PIM3 w dialog dotyczący kształtowania priorytetów europejskiej polityki spójności
Kluczowym elementem inicjatywy PIM3 będzie aktywne zaangażowanie wszystkich uczestników projektu oraz współpraca i wymiana najlepszych praktyk pomiędzy miastami uczestniczącymi w programie.