5 Forum Metropolii Krakowskiej
- Współpraca
- Dwór w Tomaszowicach ul. Krakowska 68 32-085 Tomaszowice
Jesteś gotowa(-y) na jubileuszową podróż, gdzie czas i przestrzeń łączą siły, by tworzyć przyszłość? Już 26 listopada 2024 r. w malowniczej scenerii Dworu w Tomaszowicach odbędzie się 5. Forum Metropolii Krakowskiej, świętującej 10-lecie istnienia.
Czekają na Ciebie inspirujące wystąpienia, w tym mowa motywacyjna Sylwii Królikowskiej, oraz wyjątkowy panel dyskusyjny o przyszłości Metropolii w Polsce. Wybierz jedną z 4 ścieżek tematycznych, które otworzą przed Tobą nowe perspektywy.
Zgłoś swój udział już dziś – liczba miejsc jest ograniczona!
Szczegóły wydarzenia
-
26.11.2024
-
26.11.2024 - 26.11.2024
-
Dwór w Tomaszowicach ul. Krakowska 68 32-085 Tomaszowice
Forum Metropolii Krakowskiej to coroczne wydarzenie, sieciujące osoby zaangażowane we współpracę metropolitalną. Uczestnicy poznają efekty działań w 7 dziedzinach Strategii Metropolia Krakowska 2030 oraz plany Stowarzyszenia na kolejny rok. Już po raz piąty spotkanie dostarczy wielu okazji do zdobycia inspiracji i motywacji do wspólnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.
W roku jubileuszu 10-lecia Metropolii Krakowskiej tematem przewodnim Forum jest zmiana.
Wybór ten podkreśla znaczenie transformacji w obliczu nowych wyzwań, a także inspiruje do refleksji nad przyszłością współpracy metropolitalnej.
Zajrzyj do lustrzanej agendy oraz opisów sesji tematycznych i zapoznaj się z programem, który specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy:
5. Forum Metropolii Krakowskiej otworzy wystąpienie Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Metropolia Krakowska - Aleksandra Miszalskiego, który podsumuje dotychczasowe efekty współpracy metropolitalnej. Filmowa retrospekcja pokaże, jak wspólne działania przyczyniły się w ostatniej dekadzie do rozwoju Metropolii Krakowskiej, tworząc solidne fundamenty pod przyszłe wyzwania.
Po inspirującej podróży przez dotychczasowe osiągnięcia uczestników czeka sesja inspiracyjna, skoncentrowana na zmianie i rozwoju. Główne wystąpienie poprowadzi Sylwia Królikowska, ekspertka w dziedzinie zarządzania i motywowania zespołów. W prelekcji, zatytułowanej Inspirujący lider w zmieniającej się rzeczywistości, Sylwia podzieli się praktycznymi wskazówkami dotyczącymi pracy z zespołami w dynamicznie zmieniających się warunkach. W trakcie swojego wystąpienia, odpowie na kluczowe pytania:
🔴 Jak rozwijać postawy charyzmatycznego lidera, czyli co robić by inni za nami podążali nie dlatego, że muszą ale dlatego, że tego chcą,
🔴 Jak budować międzypokoleniową synergię, czyli jak czerpać z mocnych stron każdego z pokoleń
🔴 Jak motywować rozproszone zespoły, dbając o ich potrzeby związane z bezpieczeństwem, przynależnością i uznaniem?
🔴 Jak dodawać energii i wspierać ducha działania, gdy realia zmieniają się z dnia na dzień?
🔴 Jak motywować zespół, który napotyka bariery i uważa, że coś jest niemożliwe?
Sylwia Królikowska, autorka książki Siedem wyzwań lidera oraz doradczyni największych firm w Polsce i na świecie, zaprezentuje sprawdzone narzędzia, które pozwolą liderom inspirować swoje zespoły metropolitalne ku sukcesowi.
Po mowie inspiracyjnej, odbędzie się interesujący panel dyskusyjny Czas na Metropolię! z przedstawicielami obszarów metropolitalnych z całej Polski. Moderatorem będzie Michał Zalewski, a eksperci porozmawiają o tym, jak metropolie wpływają na rozwój regionalny i krajowy, dzieląc się dobrymi praktykami i wizją na przyszłość.
Druga część wydarzenia to cztery równoległe sesje tematyczne, podczas których uczestnicy poznają inspirujące przykłady z różnych samorządów w Polsce. Prezentacje prelegentów będą wzbogacone o moderowaną dyskusję, która pozwoli na zgłębienie omawianych tematów oraz wymianę doświadczeń i dobrych praktyk.
Uczestnicy, podczas rejestracji, mogą wybrać tylko jedną sesję a liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
METROPOLITANIE PRZYSZŁOŚCI
|
METROPOLIA NA NOWO
|
METROPOLIA SPOŁECZNEJ ZMIANY
|
METROPOLIA DIALOGU
|
Jak facylitować spotkania? Jak się nie bać wprowadzać innowacyjne zmiany w pracy urzędu? Przykład Włocławka. |
Jak się adaptować do zmian klimatu i im przeciwdziałać? Jak efektywnie przechodzić na obieg zamknięty? Jak w praktyce zmieniać jakość życia na lepsze? Co zrobić by zmniejszyć liczbę wypadków komunikacyjnych? |
Jak dobrze i mądrze włączać społeczności lokalne w współtworzenie usług społecznych? Jak połączyć innowacje społeczne z procesem partycypacji? Współpraca, a kształtowanie usług społecznych |
🔴Warsztaty: 🔴Moderacja warsztatów: |
Szczegółowe opisy sesji tematycznych:
METROPOLITANIE PRZYSZŁOŚCI
- jak dopasować się do zmieniającego rynku pracy?
Pierwsza sesja tematyczna otworzy przed Tobą drzwi do przyszłości zarządzania kadrami i budowania innowacyjnych miejsc pracy. Skupimy się na najnowszych trendach, dobrostanie pracowników oraz efektywnych metodach zarządzania, które pomogą Twojej organizacji podążać za dynamicznymi zmianami na rynku pracy:
🔴Zapisz się i posłuchaj Martyny Tarnawskiej z Socjomanii, która opowie o tym, jak prowadzić i brać udział w spotkaniach, które mają sens, czyli jak facylitować spotkania. Jej wystąpienie w kontekście stałego podnoszenia swoich kompetencji, również w codziennym zadaniu, jakim jest prowadzenie i uczestnictwo w spotkaniach, to pierwszy krok w stronę trendu ustawicznego uczenia się i rozwijania przez całe życie.
🔴Kolejna prelekcja, prowadzona przez Agatę Kemonę z Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, skupi się na doświadczeniu w usprawnianiu procesów rekrutacyjnych oraz wdrożeniu nowoczesnych programów adaptacji pracowników. Dowiesz się, jak w realiach samorządowych, skutecznie zarządzać nowymi pokoleniami i zapewniać im najlepsze warunki rozwoju.
🔴Z kolei Krzysztof Kukucki, Prezydent Włocławka, podzieli się informacjami, czy w urzędzie da się pracować krócej, czyli o arcyciekawych zmianach technologicznych i organizacyjnych, jakie zostały wdrożone w pracy urzędników. Zaprezentuje innowacyjne podejście do zarządzania czasem, które ułatwia pracę w dynamicznym środowisku publicznym.
METROPOLIA NA NOWO
- jak reagować na zmiany w klimacie, mobilności i codziennym życiu?
Ta, fascynująca, sesja tematyczna, pokaże Ci, jak miasta mogą stawać się bardziej zrównoważone i przyjazne do życia:
🔴Posłuchaj dr Agnieszki Sobol z Instytutu Ochrony Środowiska, która przedstawi działania, jakie może podejmować każdy z nas, by skutecznie przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Dowiesz się, w jaki sposób promocja odnawialnych źródeł energii i edukacja klimatyczna mogą odegrać kluczową rolę w walce z globalnym ociepleniem.
🔴Posłuchaj uważnie, gdy mec Maciej Kiełbus opowie jak efektywnie przechodzić z gospodarki liniowej na zamknięty model. Dowiesz się, jak w praktyce oszczędzać surowce i wodę, by działać bardziej ekologicznie.
🔴Dowiedz się jakie działania w zakresie mobilności mogą pomóc zmniejszyć liczbę wypadków. Opowie o nich Tomasz Tosza, Zastępca Dyrektora Biura Zarządzaniem Ruchem Drogowym w Warszawie.
🔴Odkryj, jak Rybnik, miasto nagrodzone za innowacyjne podejście, poprawia jakość życia swoich mieszkańców poprzez wprowadzanie rozwiązań, które realnie podnoszą komfort życia w mieście.
Dołącz do nas i zobacz, jak te innowacyjne podejścia zmieniają nasze miasta na lepsze!
METROPOLIA SPOŁECZNEJ ZMIANY
- jak zaangażowani mieszkańcy i innowacje społeczne otwierają drogę do lepszej jakości usług?
Społeczna sesja tematyczna pozwoli Ci na zgłębienie zagadnień dotyczących rewitalizacji społeczno-gospodarczej oraz wprowadzania innowacji w usługach społecznych. Zobacz przykłady, jak rewitalizacja społeczna może napędzać zmiany i poprawiać jakość życia:
🔴Prof. Mirosław Grewiński z Uczelni Korczaka zainspiruje słuchaczy tematem inkubacji innowacyjnych rozwiązań, w tym usług społecznych, oraz dostępności w kulturze. Dowiesz się, jak nowe pomysły mogą transformować lokalne środowiska i wspierać ich rozwój.
🔴Robert Żyśko, Zastępca Dyrektora ds. strategii rozwoju miasta Lublina omówi, jak angażować mieszkańców w realizację wizji smart city 3.0. Poznasz konkretne sposoby na aktywne włączanie społeczności w tworzenie nowoczesnych miast.
🔴Przedstawiciel Stowarzyszenia Ognisko zaprezentuje praktyczne rozwiązania związane z pomocą osobom z autyzmem w ramach projektu "Himalaje Autyzmu". Odkryjesz, jak innowacje mogą wspierać osoby z niepełnosprawnościami.
🔴Małgorzata Kula ze Stowarzyszenia Radość opowie o modelu współpracy kilku gmin w celu zapewnienia usług społecznych. Dowiesz się, jak kooperacja może przynieść korzyści dla lokalnych społeczności i poprawić jakość życia mieszkańców.
METROPOLIA DIALOGU
- jak mądrze i szczerze rozmawiać z mieszkańcami?
🔴Zapraszamy na warsztat „Metropolia dialogu”, który pokaże, jak skutecznie angażować mieszkańców w podejmowanie lokalnych decyzji. Razem zastanowimy się, jak włączać społeczność w procesy decyzyjne, jakie wyzwania napotykamy i jak je przezwyciężać. Na podstawie dobrych praktyk z innych miast poznamy nowoczesne metody partycypacji, wykraczające poza tradycyjne konsultacje i ankiety. Warsztat poprowadzi znana i lubiana Fundacja Pole Dialogu, która od 2011 roku wspiera obywatelski udział w życiu publicznym, tworząc narzędzia do dialogu i edukacji.
Dołącz do nas, by odkryć, jak prowadzić angażujące i skuteczne konsultacje i spotkania z mieszkańcami!