Na północnym wschodzie Metropolii Krakowskiej, na terenie Wyżyny Małopolskiej, odnajdziemy miodną i urodzajną gminę Kocmyrzów-Luborzyca. Łagodnie pofalowane garby połączone z rolniczym akcentem nadają gminie sielankowy klimat.
Gościna w Goszczy - zespół dworski
Naszą przygodę rozpoczynamy od wizyty we wsi Goszcza, o której wzmiankowano już za czasów króla Kazimierza Wielkiego. Odnajdziemy w niej zespół dworski, który został wzniesiony w połowie XIX wieku. Obecnie stanowi on własność prywatną i nie możemy wejść do środka. Jednakże goszcząc w Goszczy możemy udać się do pobliskiego kościoła św. Wawrzyńca. Zabytkowa świątynia została wzniesiona w 1737 roku, a po kilkunastu latach, ówczesny biskup sufragan krakowski, Michał Ignacy Kunicki, umieścił w ołtarzu relikwie świętych Aureliusza oraz Bonifacego.
Łap GPS
Na szlaku architektury drewnianej - kaplica w Wilkowie
Czas na kolejną atrakcję - do pobliskiej wsi Wilków trafimy dosłownie po pięciu minutach podróży samochodem. Odnajdziemy tutaj niewielką, położoną na skarpie i skrytą w cieniu drzew zabytkową kaplicę pod wezwaniem świętej Otylii i świętej Łucji. Została ona wzniesiona prawdopodobnie w XVII wieku, gdy wieś znajdowała się jeszcze w rękach zakonu benedyktynów z Tyńca. Obecne wnętrze możemy zobaczyć jedynie podczas niedzielnych mszy lub nabożeństw. Jednakże z uwagi na klimat miejsca oraz bogate zdobienia, warto tak ułożyć grafik wędrówki, aby móc zajrzeć do środka choć na chwilę.
Będąc we wsi warto również zwrócić uwagę na tutejszy zespół dworski z przełomu XIX i XX wieku. Jeszcze w latach 90. zeszłego stulecia w murowanym dworze mieściła się szkoła. Jednakże, podobnie jak ma to miejsce w przypadku Goszczy, możemy spojrzeć na zabytek jedynie z dystansu, gdyż pozostaje on w rękach prywatnych.
Łap GPS
Historia świątyni w Luborzycy
Kontynuując wędrówkę po pięknych zabytkach architektury sakralnej w gminie Kocmyrzów-Luborzyca, trafimy wkrótce do wsi Wysiołek Luborzycki. To tylko 6 minut drogi samochodem z Wilkowa. Historia tutejszej parafii sięga czasów biskupa Iwo Odrowąża, który w 1218 roku ufundował tu pierwszą drewnianą świątynię. Niestety, została ona doszczętnie spalona podczas pierwszego najazdu mongolskiego, a odbudowana podzieliła losy poprzedniczki podczas kolejnej wizyty nieproszonych gości. Świątynia w Luborzycy, którą obecnie możemy podziwiać, pochodzi z około 1433 roku i została ufundowana przez rektora Akademii Krakowskiej, Mikołaja Hińczowicza. Parafia przez kolejne cztery stulecia była związana z krakowską uczelnią, a jej proboszczowie mieli wywodzić się wyłącznie spośród uniwersyteckich wykładowców.
Po odwiedzeniu tego zabytku najmłodszych zapraszamy na plac zabaw przy ul. Sportowej, pomiędzy szkołą a boiskiem. W okolicy jest też Karczma Cekierówka z przysmakami kuchni polskiej, także w nowoczesnym wydaniu.
Łap GPS
Kościół w Czulicach
Przez gminę przebiega trasa turystyczna Szlaku Kościuszkowskiego oraz Szlak Architektury Drewnianej województwa małopolskiego. Na drugim z nich odnajdziemy między innymi wspomnianą w poprzednim akapicie siedemnastowieczną kapliczkę św. Otylii i Łucji w Wilkowie oraz ostatni punkt na trasie dzisiejszej wycieczki - pochodzący z XVI wieku zabytkowy, drewniany kościół pod wezwaniem Mikołaja w Czulicach. Niewielkich rozmiarów świątynia została usytuowany w centrum wsi na filigranowym wzniesieniu i sprawia bardzo przyjemne wrażenie. Jeśli kościół będzie otwarty, warto skorzystać ze sposobności i wejść do środka. Z Luborzycy do Czulic mamy do przejechania mniej niż 9 kilometrów.
Łap GPS
Wycieczka po terenie gminy Kocmyrzów – Luborzyca to przyjemne doznanie dla oka, duszy i podniebienia. Najlepiej wypoczywamy wśród zieleni, a bagażnik możemy uzupełnić o kosze pysznych warzyw i znakomite sery. Czy coś więcej potrzeba do szczęścia?
🧭 METROWSKAZY:
😎 Planuj trasę: Zrób szczegółowy plan podróży, aby maksymalnie wykorzystać czas. Sprawdź aktualne godziny otwarcia wszystkich atrakcji, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Polecamy Ci również śledzenie lokalnych wydarzeń, które mogą wzbogacić Twoją podróż - ich opisy znajdziesz m.in. w metropolitalnym planerze oferty czasu wolnego!
☀️Sprawdź pogodę i spakuj wygodne buty: Wybierz odzież i obuwie pasujące do pogody i odpowiednie do długich spacerów po różnych nawierzchniach, aby zapewnić sobie komfort i zapobiec otarciom.
💧Zabierz wodę i przekąski: Utrzymanie nawodnienia i energii jest kluczowe. Przygotuj zdrowe przekąski, które dostarczą Ci energii w trakcie wędrówki, takie jak orzechy, owoce czy batony zbożowe.
🗺️Miej przy sobie mapę lub aplikację z nawigacją: Skorzystaj z GPS w smartfonie lub tradycyjnej mapy, aby łatwo odnaleźć lokalne atrakcje i uniknąć zgubienia się na trasie.
👩👩👧👦 Zaplanuj atrakcje dla dzieci: Jeśli podróżujesz z dziećmi, uwzględnij w planie miejsca zabaw oraz interaktywne atrakcje, które zapewnią im radość i możliwość odpoczynku, co uczyni wycieczkę bardziej udaną dla całej rodziny.
🚾Sprawdź lokalizację toalet publicznych, ich mapę znajdziesz TU.
🅿️ Gdzie znajdziesz parking? Z uwagi na duży dystans między atrakcjami miejsc postojowych szukaj bezpośrednio przy nich, zgodnie z opisem mikrowyprawy | Możesz również skorzystać z linii autobusowych MPK Kraków: Goszcza: 202, 232 | Luborzyca: 202, 222, 232 | Czulice: 212, 271 | Warto rozważyć zakup biletu całodniowego lub rodzinnego - sprawdź ich ceny w przewodniku po biletach. Najbliższe stacje kolejowe: Zastów, Baranówka, Łuczyce, Goszcza.
Jeśli trasa przypadła Ci do gustu lub masz pomysły na jej udoskonalenie, nie wahaj się z nami skontaktować! Chętnie usłyszymy Twoje opinie i sugestie. Możesz napisać do nas na Instagramie lub wysłać wiadomość na adres biuro@metropoliakrakowska.pl. Twoja opinia jest dla nas ważna!
Galeria
Wybrane dla Ciebie
-
pieszo
-
pieszo
Niepołomickie dziedzictwo króla Kazimierza
-
rower
Na jurajskich szlakach – Liszki w pełnej krasie
-
pieszo
Leśne tętno Zabierzowa
-
pieszo
Spoglądając na południe - ku Mogilanom
-
rower
W krainie Pogórza Wielickiego - Biskupice: od lawendy po kurhany
-
rower
Różnorodny Czernichów – raj dla aktywnych
-
rower
Królowa Bona i pierogi jak u mamy w Igołomi
-
rower
W królewskiej Skawinie i okolicach
-
rower
Michałowice - niespiesznie i malowniczo
-
pieszo
W Wielkiej Wsi z nietoperzem za pan brat
-
rower
Graj w Zielonki!
-
pieszo
Leśne opowieści i ślusarska dusza Świątnik Górnych
-
pieszo
Ślady socrealizmu w Krakowie: architektura i sztuka w pełnej krasie