Kilkanaście kilometrów na południowy zachód od centrum Krakowa, pośród zielonych wzgórz, leży miasto założone przez potężnego króla Kazimierza Wielkiego. Dzisiejsza Skawina może pochwalić się przyjemnym centrum, sporą ilością terenów zielonych oraz bliskością świetnej nadwiślańskiej ścieżki rowerowej.
Tam, gdzie serca bicie czyli skawiński rynek.
Naszą wycieczkę rozpoczynamy od skawińskiego serca, jakim jest tutejszy rynek, okraszony zabytkowymi kamienicami oraz ratuszem. Warto spojrzeć na niego i myślami przenieść się kilka wieków wstecz - gdy stojący tu król Jan III Sobieski dokonywał przeglądu swoich wojsk, zanim wyruszył na zwycięską bitwę pod Wiedeń. Cieszy niezmiernie fakt, że dziś, na głównym placu miasta odnajdziemy sporo ławek oraz drzew, które ratują nas przed lejącym się z nieba żarem w upalne dni. Doceńmy ich obecność, bo to rzadkość na miejskich rynkach. Atrakcje rynku uzupełnia podświetlana fontanna i kawiarniany ogródek.
Z Rynku tylko kilka kroków ulica Kościelną dzieli nas od ufundowanego w 1364 roku, za czasów króla Kazimierza Wielkiego, kościoła pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. W wielokrotnie przebudowywanej, a także niszczonej pożarami świątyni zachowały się barokowe ołtarze i chrzcielnica.
Jeśli mamy ochotę na lody, to możemy skierować swoje kroki ku ulicy Juliusza Słowackiego (zaczyna się ona na wschodniej pierzei rynku) i po 70 metrach odkryjemy feerię smaków w zmarzlinę zamienionych w lokalu iLoody. Natomiast na herbatę i pyszne ciacho możemy wędrowców śmiało pokierować w przeciwnym kierunku, ale o tym w następnym akapicie.
Zieleń Parku Miejskiego
Rynek w Skawinie możemy opuścić podążając ulicą Żwirki i Wigury w kierunku południowym. Po kilku krokach, na wysokości parkingu, dojrzymy mieniący się zielenią Park Miejski imienia marszałka Józefa Piłsudskiego. Park przecinają liczne alejki, oplatające wypełnione wodą starorzecze Skawinki, w której bryluje ptactwo wodne. Do tego liczne ławeczki, dorodne drzewa, kilka placów zabaw dla maluchów i skatepark dla starszaków. Jest w czym wybierać, a spory teren zielony sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu. Spróbujmy jeszcze odszukać pośród drzew Pałacyk "Sokół" z przytulną kawiarnią Tuczytam. Latem na zewnątrz działa również ogródek z dającymi cień parasolami. To doskonałe miejsce na kawę!
Najnowszą, typowo rekreacyjną częścią parku są Skawińskie Błonia. Znajdziemy tu spacerową ścieżkę z urządzeniami siłowni zewnętrznej oraz kolejny plac zabaw.
Skarby Muzeum Regionalnego
Kolejnym punktem podczas naszej wędrówki przez Skawinę będzie tutejsza skarbnica historii, czyli Muzeum Regionalne. Znajduje się ono w niedalekim sąsiedztwie Pałacyku "Sokół". Wystarczy jedynie opuścić Park Miejski w stronę ulicy Mickiewicza i skręcić w lewo, a po setce metrów będziemy u drzwi muzeum. Pamiętajmy jedynie, że w tygodniu zamyka się ono o godzinie 16:00, a w weekendy jest nieczynne. Muzeum promuje historię i zabytki sztuki ludowej rejonu Skawiny.
Gdy zgłodniejmy w tej części miasta, to śmiało możemy skierować się w stronę dworca kolejowego, obok którego serwowane są słynne na całą okolicę zapiekanki Adamus (to tylko 3 minuty spaceru od muzeum). Sam dworzec to pięknie zrewitalizowany obiekt, w którym siedzibę znalazła Miejska Biblioteka Publiczna oraz klimatyczna kawiarnia Live Book Cafe. W kawiarnianej przestrzeni odbywają się spotkania autorskie, a także wystawy malarstwa i fotografii.
Z wizytą we Dworze Dzieduszyckich w Radziszowie
Skierujmy teraz nasze spojrzenie poza obręb miasta, podążając wzdłuż wijącej się Skawinki. Naszym celem będzie Dwór Dzieduszyckich w Radziszowie oddalony od centrum Skawiny o około 5 kilometrów w kierunku południowym. Samochód możemy pozostawić przy sąsiadującym z dworem kompleksie boisk szkolnych. Przy szkole znajdziemy również teren rekreacyjny z placem zabaw.
W późnoklasycystycznym budynku Dworu prezentowana jest stała wystawa snująca opowieść o wybitnych Radziszowianiach. Odbywały się tutaj również przedstawienia teatralne, występy artystyczne i inne imprezy kulturalne. Jednakże obecnie, z uwagi na katastrofę budowlaną która miała miejsce zimą 2024 roku, obiekt pozostaje zamknięty do odwołania. Podziwiać możemy go jedynie z odległości.
Spacerem po Lesie Bronaczowa
Po krótkim przystanku kierujemy się na relaksujący spacer do Lasu Bronaczowa. Będące ostatnim punktem naszej wyprawy miejsce chętnie odwiedzają turyści, szczególnie w słoneczne weekendy. Las nie jest tak popularny jak krakowski Lasek Wolski czy Las Zabierzowski, dzięki czemu odnajdziemy tu ciszę przerywaną jedynie przyjemnymi odgłosami natury. Bezpłatny parking znajduje się na końcu ulicy Spacerowej. Z centrum Skawiny dotrzemy tutaj samochodem po niecałym kwadransie, a spod dworu w Radziszowie po 5 minutach. Obszar Lasu Bronaczowa obejmuje dwie sąsiadujące ze sobą gminy: Skawinę i Mogilany.
Szeroka dróżka prowadzi nas w głąb zielonego lasu będącego pozostałością Puszczy Karpackiej. Ten fragment jest przyjazny również dla spacerowiczów z wózkami. Znajdą się tu również tereny dla bardziej zaprawionych piechurów, jak choćby kilkukilometrowa pętla prowadząca ścieżką dydaktyczną, która przemyka przez Dolinę skrzypu olbrzymiego. W północnej części Lasu czaruje wędrowców Rezerwat „Kozie kąty”. Wizyta w lesie z pewnością pozwoli nam naładować baterie do pełna. Miejsce to warto rozważyć także pod kątem wycieczki rowerowej. Trasa liczy około 8 km.
Wizyta w gminie Skawina to doskonała propozycja na aktywny dzień. Z jednej strony samo miasto serwuje nam lekcje historii oraz dbałość o zachowanie dziedzictwa, z drugiej gmina gwarantuje sporą dawkę endorfin za sprawą wędrówki przez Las Bronaczowa, przejażdżki rowerowej w stronę Tyńca oraz wielu terenów do uprawiania coraz bardziej popularnego nordic walking.
🧭 METROWSKAZY:
😎 Planuj trasę: Zrób szczegółowy plan podróży, aby maksymalnie wykorzystać czas. Sprawdź aktualne godziny otwarcia wszystkich atrakcji, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Polecamy Ci również śledzenie lokalnych wydarzeń, które mogą wzbogacić Twoją podróż - ich opisy znajdziesz m.in. w metropolitalnym planerze oferty czasu wolnego!
☀️Sprawdź pogodę i spakuj wygodne buty: Wybierz odzież i obuwie pasujące do pogody i odpowiednie do długich spacerów po różnych nawierzchniach, aby zapewnić sobie komfort i zapobiec otarciom.
💧Zabierz wodę i przekąski: Utrzymanie nawodnienia i energii jest kluczowe. Przygotuj zdrowe przekąski, które dostarczą Ci energii w trakcie wędrówki, takie jak orzechy, owoce czy batony zbożowe.
🗺️Miej przy sobie mapę lub aplikację z nawigacją: Skorzystaj z GPS w smartfonie lub tradycyjnej mapy, aby łatwo odnaleźć lokalne atrakcje i uniknąć zgubienia się na trasie.
👩👩👧👦 Zaplanuj atrakcje dla dzieci: Jeśli podróżujesz z dziećmi, uwzględnij w planie miejsca zabaw oraz interaktywne atrakcje, które zapewnią im radość i możliwość odpoczynku, co uczyni wycieczkę bardziej udaną dla całej rodziny.
🚾Toaleta publiczna znajduje się bezpośrednio przy skawińskim Rynku. Więcej lokalizacji toalet znajdziesz TU.
🅿️ Gdzie znajdziesz parking? W Skawinie możemy pozostawić samochód na miejskich miejscach postojowych okalających rynek lub też na sporym parkingu, który znajduje się przy ulicy Żwirki i Wigury lub P&R przy ul. Kolejowej, kilkaset metrów od rynku. W pozostałych punktach najwygodniej będzie zaparkować auto bezpośrednio pod atrakcjami. Skawina jest bardzo dobrze skomunikowana z Krakowem, zachęcamy więc do skorzystania z transportu zbiorowego. Najbliższe przystanki i linie, z których możesz skorzystać - kolej: stacja Skawina | MPK Kraków: linie 213, 223, 233, 243, 245, 283, 293. Warto rozważyć zakup biletu całodniowego lub rodzinnego - sprawdź ich ceny w przewodniku po biletach.
Jeśli trasa przypadła Ci do gustu lub masz pomysły na jej udoskonalenie, nie wahaj się z nami skontaktować! Chętnie usłyszymy Twoje opinie i sugestie. Możesz napisać do nas na Instagramie lub wysłać wiadomość na adres biuro@metropoliakrakowska.pl. Twoja opinia jest dla nas ważna!
Galeria
Wybrane dla Ciebie
-
pieszo
-
pieszo
Niepołomickie dziedzictwo króla Kazimierza
-
rower
Na jurajskich szlakach – Liszki w pełnej krasie
-
pieszo
Leśne tętno Zabierzowa
-
pieszo
Spoglądając na południe - ku Mogilanom
-
rower
W krainie Pogórza Wielickiego - Biskupice: od lawendy po kurhany
-
rower
Różnorodny Czernichów – raj dla aktywnych
-
rower
Królowa Bona i pierogi jak u mamy w Igołomi
-
rower
Kocmyrzów - łagodna kraina
-
rower
Michałowice - niespiesznie i malowniczo
-
pieszo
W Wielkiej Wsi z nietoperzem za pan brat
-
rower
Graj w Zielonki!
-
pieszo
Leśne opowieści i ślusarska dusza Świątnik Górnych
-
pieszo
Ślady socrealizmu w Krakowie: architektura i sztuka w pełnej krasie