Jak zarządzać centrami miast? Międzynarodowe spotkanie w Sligo
-
08.01.2024 13:45
- Aktualizacja: 13:47 09.01.2024
6 i 7 grudnia w Sligo (Irlandia) odbyło się pierwsze międzynarodowe spotkanie projektu Cities@Heart URBACT. Spotkanie pełne było możliwości do sieciowania, wymiany wiedzy i inspiracji, nauki, ale także czasu spędzonego zarówno w naturze, jak i przestrzeni miejskiej, które stanowiły dla uczestników nie lada doświadczenie i lekcje jak sprawnie zarządzać centrami małych miast.
Pierwszego dnia wizyty dowiedzieliśmy się jak rozwija się Sligo m.in. dzięki pilotowanej przez Gail McGibbon organizacji Business Improvement District, która jednoczy różnych aktorów życia miejskiego aby zwiększać aktywność gospodarczą i kulturalną w centrum miasta. Poznaliśmy też założenia krajowej polityki Town Centre First (Najpierw centrum miasta) oraz plany Sligo na dalszy rozwój. Partnerów sieci zainspirował konstruktywny sposób, w jaki partnerzy prywatni i publiczni, a nawet przedsiębiorstwa (za pośrednictwem Sligo BID) oraz władze lokalne współpracowały, aby uczynić Sligo doskonałym miejscem do życia, inwestowania i odwiedzania.
Swoją perspektywę współpracy przedstawił Gerard Mullaney, Cathaoirleach z Rady Hrabstwa Sligo. W swoi wystąpieniu zaprezentował rolę Sligo Business Improvement District w działaniu oraz sposób, w jaki współpracuje ona lokalnie z wchodzącymi w jej skład przedsiębiorstwami oraz z władzami lokalnymi.
Później goście wzięli udział w historycznej wycieczce po mieście, której nastrojów nie zmącił deszcz, a następnie rozgrzali się przy występach tradycyjnej irlandzkiej muzyki, które zapewniło Miejskie Biuro Turystyki. Grupa wybrała się na spacer po mieście, aby doświadczyć ekonomii nocnej. Imponującą cechą tego projektu są wolontariusze tzw. Ambasadorzy Miast, którzy pracują nad powitaniem i pomocą mieszkańcom i gościom Miasta, rejestrując przy tym kluczowe i pouczające dane na temat zakresu interakcji doświadczanych przez wolontariuszy.
Tło dla drugiego dnia spotkań stanowił sam Ocean Atlantycki – prezentacje i warsztaty odbywały się w National Surf Centre Strandhill. Nasi wspaniali liderzy i eksperci - Mar Santamaria Varas, Léonie Yang i Suzanne Pergal poprowadziły warsztat dot. wyzwań i korzyści związanych ze zbieraniem, przetwarzaniem i wykorzystaniem danych do podejmowania decyzji.
Wizytę pełną wrażeń dopełniła wędrówka na Knocknarea Mountain skąd mogliśmy podziwiać iście irlandzki krajobraz. Przed zakończeniem dwudniowej wizyty grupa odwiedziła plac Queen Maeve, miejsce realizacji imponującego projektu rewitalizacji finansowanego przez Fáilte Ireland, URDF i Radę Hrabstwa Sligo. Dawny parking przy Stephen Street zostaje całkowicie przekształcony w obszar umożliwiający różnorodne formy rekreacji i wydarzeń na świeżym powietrzu, a nowa przestrzeń publiczna została zaprojektowana tak, aby umożliwić mieszkańcom i gościom organizowanie koncertów na świeżym powietrzu, targów rolniczych i szeregu wydarzeń kulturalnych.
Wybrane dla Ciebie
Aktualności stowarzyszenia