Rozmawiamy o budowaniu orientacji zawodowej młodzieży Metropolii Krakowskiej
-
11.12.2024 16:06
- Aktualizacja: 16:32 11.12.2024
5 grudnia 2024 r. odbyło się Forum Edukacji Metropolii Krakowskiej. Tematem przewodnim spotkania była orientacja zawodowa i współpraca lokalnych instytucji oświatowych ze szkołami zawodowymi. W roli ekspertów wystąpili przedstawiciele Krakowskiego Ośrodka Kariery oraz XLII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie.
W części inspiracyjnej Pan Marcin Jurczenko oraz Pani dr Katarzyna Kutek-Sładek, kierujący Specjalistyczną Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną „Krakowski Ośrodek Kariery”, przedstawili dobre praktyki przedsięwzięć realizowanych w ramach wspierania szeroko pojętej orientacji zawodowej wśród dzieci i młodzieży.
Wśród zaprezentowanych projektów na szczególną uwagę ze względu na duży potencjał implementacji w innych gminach Metropolii Krakowskiej zasługują:
- Kuźnia Zawodowców, którego celem jest rozbudzanie wśród uczniów kl. 5-6 ciekawości i otwartości na różne zawody.
Przez cały rok uczestnicy “Kuźni zawodowców” – klasy wraz z wychowawcą – są zapraszane przez różne krakowskie firmy i oprowadzane po ich siedzibach. Uczniowie poznają główne obszary działalności firmy, ale dowiadują się również o osobach, które wykonują mniej oczywiste prace (np. logistyka transportu w piekarni).
Więcej informacji o projekcie można znaleźć TUTAJ
- Zawodowe Życie Miasta, którego celem jest zwiększenie poziomu wiedzy uczniów kl. 7 na temat rozwoju miasta i wzbudzenie refleksyjności na temat zawodów, jakie są niezbędne do zapewnienia jego ciągłego, niezakłóconego funkcjonowania. W ramach przedsięwzięcia realizowane są warsztaty tematyczne, warsztaty medialne i konkurs na reportaż filmowy.
Więcej informacji o projekcie można znaleźć TUTAJ
Wystąpienie przedstawicieli XLII LO im. A. Mickiewicza w Krakowie, Pana dr. Pawła Cząstki i Pani Anny Manczyk, dotyczyło natomiast cyklicznego wydarzenia promującego orientację zawodową wśród licealistów. Organizowany co roku we współpracy z Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości szkolny „Dzień Przedsiębiorczości” tworzy dla młodzieży okazję przyjrzenia się pracy w wybranych firmach i profesjach poprzez obecność w środowisku pracy w formie swoistego „stażu zawodowego” i obserwacji zasad pracy na danym stanowisku. Przedstawione zostały działania szkoły w Programie, formy zaangażowania uczniów i rola konsultanta w firmach partnerskich. W trakcie dyskusji zwrócono uwagę na niskie zainteresowanie tym przedsięwzięciem szkół i uczniów w województwie małopolskim, co tworzy swoistą niszę, która może być efektywnie zagospodarowana przez szkoły w gminach Metropolii Krakowskiej.
Relacje z wydarzeń w XLII LO w Krakowie można przeczytać TUTAJ oraz TU
Więcej informacji o możliwościach współpracy z Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości znajduje się TUTAJ
Efektem spotkania jest wypracowanie założeń do metropolitalnej mapy współpracy lokalnych instytucji oświatowych ze szkołami zawodowymi i środowiskiem pracodawców. Rekomendacje dotyczące konkretnych obszarów i formuły współpracy międzysektorowej, wspierające działania gmin Metropolii Krakowskiej w obszarze doradztwa zawodowego oraz orientacji zawodowej dzieci i młodzieży to nasza odpowiedź na potrzeby w zakresie upowszechnienia ścieżki edukacyjnej opartej o szkolnictwo techniczne i branżowe, a tym samym na wyzwania dotyczące deficytów lokalnego rynku pracy.
Wybrane dla Ciebie
Aktualności stowarzyszenia