Świętujemy Dzień Nauki Polskiej z naszymi Partnerami
-
19.02.2025 11:06
- Aktualizacja: 07:48 20.02.2025
Dzień Nauki Polskiej to święto obchodzone corocznie 19 lutego, w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Jego zadaniem jest promowanie polskiej nauki, inspirowanie młodych ludzi do podejmowania kariery naukowej oraz przypominanie o wkładzie polskich badaczy w rozwój światowej nauki. Jest to także okazja do refleksji nad rolą nauki w codziennym życiu oraz jej wpływem na postęp technologiczny i społeczny. Od września 2023 roku Metropolia Krakowska konsekwentnie rozwija współpracę ze środowiskiem naukowo-badawczym, łącząc dorobek naukowy i potencjał instytucji akademickich z praktycznymi inicjatywami rozwojowymi w gminach.
Kraków – kolebka nauki i tradycji akademickiej
Kraków to ważne centrum życia naukowego i akademickiego. To właśnie tutaj w 1364 roku założono Uniwersytet Jagielloński – pierwszą uczelnię wyższą w Polsce, a drugą w Europie Środkowej, która szybko stała się jednym z wiodących ośrodków akademickich w Europie.
Krakowskie tradycje akademickie, bogata historia nauki oraz kultura intelektualna przyciągają badaczy i studentów z kraju i zagranicy, umacniając pozycję miasta jako symbolu polskiej wiedzy i innowacji.
Dzień Nauki Polskiej wpisuje się w tę długą tradycję, celebrując osiągnięcia nie tylko dawnych uczonych, ale także współczesnych badaczy, którzy kontynuują rozwój nauki w dynamicznym i konkurencyjnym środowisku międzynarodowym.
Współpraca ze środowiskiem naukowo-badawczym – nowy rozdział dla Metropolii Krakowskiej
Od 2023 roku Metropolia Krakowska konsekwentnie rozwija współpracę ze środowiskiem naukowo-badawczym, łącząc dorobek naukowy i potencjał instytucji akademickich z praktycznymi inicjatywami rozwojowymi w gminach.
We wrześniu 2023 roku, podczas zintegrowanego spotkania Forum Edukacji i Rozwoju Gospodarczego Metropolii Krakowskiej, wyznaczono strategiczny kurs dalszych działań. Spotkanie to stało się platformą do dyskusji o wspólnych projektach badawczo-rozwojowych, wymiany wiedzy oraz inicjatyw innowacyjnych, których celem jest dostarczenie dodatkowych impulsów i narzędzi do rozwoju obszaru metropolitalnego. Uczestnicy dyskusji sformułowali konkretne rozwiązania na rzecz zwiększenia synergii między sektorem akademickim a administracją publiczną, które znalazły odzwierciedlenie w mapie drogowej współpracy Metropolii Krakowskiej z sektorem akademickim, przyjętej przez Zarząd Stowarzyszenia Metropolia Krakowska jako wytyczne kierunkowe rozwoju tej inicjatywy.
Wątek współpracy międzysektorowej kontynuowany był podczas kolejnego spotkania w maju 2024 r., podczas którego m.in. zaprezentowano pierwsze efekty współdziałania Metropolii Krakowskiej z Akademią Sztuk Pięknych w postaci projektów kampanii społecznej dotyczącej edukacji włączającej oraz pokazano potencjał współpracy z akademickimi centrami transferu technologii na przykładzie Centrum Transferu Technologii i Innowacji CITTRU UJ.
Przełomowym momentem była prezentacja Metropolii Krakowskiej w charakterze partnera instytucji naukowo-badawczych w listopadzie 2024 r. podczas posiedzenia Rady Partnerów – gremium, które stanowi platformę animowania współpracy międzysektorowej Urzędu Miasta Krakowa i środowiska akademickiego. Spotkanie to zaowocowało kilkoma indywidualnymi spotkaniami z przedstawicielami Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie. Kluczowe obszary współdziałania, zidentyfikowane w trakcie tych rozmów to prace dyplomowe o charakterze wdrożeniowym, praktyki i staże studenckie w instytucjach samorządowych oraz wsparcie eksperckie działań Stowarzyszenia i gmin zrzeszonych. Obecnie trwają ustalenia dotyczące zawarcia ramowych porozumień o współpracy Metropolii Krakowskiej z oboma uczelniami.
W styczniu 2025 r. sformalizowana została współpraca z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie. Podpisane przez Dyrektora Biura Stowarzyszenia Metropolia Krakowska Daniela Wrzoszczyka oraz Rektora ASP prof. dr. hab. Andrzeja Bednarczyka porozumienie otwiera nowe możliwości współdziałania m.in. na rzecz kształtowania przestrzeni przyjaznych uczeniu się w szkołach czy też kreowania niestereotypowego wizerunku pracowników instytucji opieki społecznej.
Liczymy, że efekty tej wieloetapowej współpracy będą coraz bardziej widoczne, wspólne projekty dostarczą gminom Metropolii Krakowskiej narzędzia pomocne w realizacji bieżących wyzwań, a w dalszej perspektywie przyczynią się do rozwoju obszaru metropolitalnego.
Wybrane dla Ciebie
Aktualności stowarzyszenia