Ruszają Badania Klimatu Rowerowego 2024
-
14.08.2024 13:39
- Aktualizacja: 14:30 14.08.2024
Dzisiaj rozpoczyna się kolejna edycja Badań Klimatu Rowerowego, przeprowadzanych przez Polską Unię Mobilności Aktywnej (PUMA). Badania potrwają od 14 sierpnia 2024 r. do 31 grudnia 2024 r. i mają na celu nakreślenie wielowymiarowego obrazu sytuacji osób korzystających z rowerów w poszczególnych miastach i gminach oraz dynamiki zmian w tym zakresie. Do grona partnerów instytucjonalnych przedsięwzięcia należy Stowarzyszenie Metropolia Krakowska.
Przebieg i metodologia
Badania przeprowadzane są w cyklu dwuletnim, a ich pilotaż na skalę jednego miasta odbył się w 2018 roku. Polska Unia Mobilności Aktywnej (PUMA) realizuje je w ramach standardowej metodologii, opracowanej w oparciu o międzynarodowe doświadczenia i najlepsze praktyki. W ramach Badań Klimatu Rowerowego 2024, zbierane będą opinie mieszkańców z całego kraju, a minimalny wymagany próg liczby ankiet, niezbędny do opublikowania wyników badania, zależy od liczby mieszkańców danego miasta lub gminy.
Minimalne progi liczby ankiet przedstawiają się następująco:
- Do 50 tys. mieszkańców – minimum 50 ankiet
- Od 50 do 100 tys. mieszkańców – minimum 100 ankiet
- Od 100 do 200 tys. mieszkańców – minimum 150 ankiet
- Powyżej 200 tys. mieszkańców – minimum 200 ankiet
W przypadku nieosiągnięcia progu, wyniki dla danej miejscowości nie zostaną opublikowane, co podkreśla znaczenie zaangażowania lokalnych społeczności w proces badawczy.
Jak wziąć udział?
W badaniach może wziąć udział każdy mieszkaniec danego miasta lub gminy – bez względu na to, czy korzysta z roweru często, czy tylko sporadycznie. Wypełnienie ankiety, dostępnej pod linkiem https://www.interankiety.pl/f/vLNJeEQL, zajmuje kilka minut, a każda opinia ma znaczenie. Wyniki badania, które będą dostępne w połowie 2025 roku, zostaną opracowane w postaci raportów dla poszczególnych miejscowości oraz zbiorczo – w skali kraju.
Znaczenie dla miast i gmin
Badania Klimatu Rowerowego obejmują szeroki zakres zagadnień, które dotyczą m.in. jakości ścieżek rowerowych, dostępności miejsc parkingowych dla rowerów, bezpieczeństwa na drogach, a także ogólnej oceny komfortu poruszania się rowerem po danym obszarze. Wyniki tych badań stanowią cenne źródło informacji dla samorządów, które mogą wykorzystać je do lepszego planowania polityki rowerowej i poprawy warunków życia w miastach oraz gminach.
W poprzednich edycjach badań, które objęły blisko 700 europejskich miast, zebrano cenne dane, które przyczyniły się do znaczących zmian w infrastrukturze rowerowej. Warto zaznaczyć, że każda opinia jest ważna i ma realny wpływ na kształtowanie polityki rowerowej w lokalnych społecznościach.
Więcej informacji
Więcej informacji o Badaniach Klimatu Rowerowego dostępne jest na stronie https://rowerowyklimat.pl/. Zachęcamy do odwiedzenia strony oraz do aktywnego udziału w badaniach, które mają szansę przynieść korzyści wszystkim użytkownikom rowerów, a także przyczynić się do poprawy jakości życia w naszych miastach i gminach.
fot. Bartosz Bańka/Polska Unia Mobilności Aktywnej
Wybrane dla Ciebie
Aktualności stowarzyszenia