Wieliczka wielu kojarzy się z wyłącznie z kopalnią soli i obowiązkowym kierunkiem wycieczki w szkole podstawowej. Solna sława i podziemne atrakcje nieco przyćmiewają samo miasteczko. Dzisiejsza wycieczka ma za zadanie odczarowanie Wieliczki i pokazanie, że również na ziemi nie będziemy się w niej nudzić.
Czterech górników na wielickim Rynku Głównym
Wycieczkę rozpoczynamy w sercu Wieliczki, czyli na Rynku Górnym. Kameralny plac, mimo swoich niewielkich rozmiarów, sprawia bardzo przyjemne wrażenie. Uwagę podróżnych bardzo szybko skradają postacie czterech górników wyłaniających się spod ziemi. Ich obecność nie może dziwić, skoro historia Wieliczki jest bardzo mocno związana z białym złotem, jak niegdyś była zwana sól.
Jeśli mamy w planach wizytę w lodziarni, to lepszego momentu na realizację naszych zamiarów nie będzie. Na wschodniej rynkowej pierzei znajduje się bowiem lodziarnia z tradycyjnymi wyrobami P. Makłowicz.
Łap GPS
Skierujmy teraz nasze kroki ku północno-wschodniemu krańcowi rynku. Tam odnajdziemy brukowaną ulicę Władysława Sikorskiego, która po nieśpiesznym dwuminutowym spacerze zaprowadzi nas pod Szyb Regis.
Szyb Regis czyli początek Trasy Górniczej
Charakterystyczny budynek Szybu Regis ujrzymy już z oddali. To najstarszy istniejący do dziś szyb wielickiej kopalni, a jego historia sięga XIV wieku. Obecnie szyb działa w nieco zmienionej formie, nie wywozi bowiem już solnego urobku, a zabiera na głębokość 127 metrów rządnych przygody turystów. Jest to aktywna forma zwiedzania kopalni, podczas której przyodziani w specjalne robocze kombinezony śmiałkowie wyruszają na Trasę Górniczą, wykonując po drodze wymagające zadania. Pomiar stężenia metanu, wyplatanie lin czy też zadania z mapą podziemi sprawiają, że turyści zdobywają tutaj pierwsze górnicze szlify. Trasa Górnicza dostępna jest dla dzieci od 10 roku życia. Czas przejścia – ok. 3,5 godziny (jeśli zdecydujemy się na zwiedzanie, należy dodać te 3-4 godziny do czasu spędzanego w Wieliczce). Plac Kościuszki przed Szybem Regis jest doskonałym miejscem na chwilę odpoczynku.
Łap GPS
Najważniejsza wielicka świątynia - kościół św. Klemensa
Dosłownie po sąsiedzku, przy ul. Zamkowej, znajduje się Kościół św. Klemensa. Wystarczy tylko przejść przez ul. Władysława Sikorskiego, aby znaleźć się przy świątyni. Warto przekroczyć jej próg, aby ujrzeć bogato zdobione wnętrze. Efektowne ornamenty i liczne rzeźby pięknie rozświetla wpadające przez witraże światło.
Osobom ceniącym sakralną architekturę można dodatkowo polecić modrzewiowy kościół św. Sebastiana położony na obrzeżach Wieliczki, kościół oraz klasztor oo. Franciszkanów w Wieliczce, jak również piękny zabytkowy kościół Ducha Świętego w Podstolicach (położony niewiele ponad 7 km od centrum miasta).
Wykonajmy rzut grudą soli, aby odszukać kolejną atrakcję na wielickiej trasie. Będzie to Muzeum Żup Krakowskich, położone po drugiej stronie ulicy Zamkowej.
Bogactwa Zamku Żupnego
Jak pokazała historia, Żupy Krakowskie okazały się być największym i najbardziej dochodowym przedsiębiorstwem w dziejach Polski. W szczytowym okresie potrafiły dosypać do skarbca koronnego nawet 30% budżetu. W czasach średniowiecza sól była niezwykle cenna. To między innymi dzięki soli z Wieliczki Kazimierz Wielki mógł pozostawić Polskę murowaną.
Zamek Żupny od końca XIII wieku stanowił siedzibę żupnika, czyli mianowanego przez króla zarządcy. Była to odpowiedzialna funkcja, ponieważ w skład Żup wchodziły kopalnie soli w Wieliczce, Bochni oraz warzelnie soli. Z baszty można dojrzeć sąsiedni neogotycki budynek Sztygarówki w której mieściła się szkoła górnicza. Obecnie na terenie Zamku Żupnego mieści się Muzeum Żup Krakowskich prezentujące m.in. imponujący zbiór bezcennych solniczek. Do muzeum należy również podziemna ekspozycja w Kopalni Soli Wieliczka.
Profesor Alfons Długosz zgromadził tu liczne eksponaty, które w przeszłości wykorzystywane były przy wydobywaniu soli. Oglądać je możemy dziś na Trasie Muzealnej w kopalni soli. WAŻNE! Trasę Muzealną możemy zwiedzać na jednym bilecie po przejściu Trasy Turystycznej w Kopalni. Na zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce musimy dodać sobie około 2h (Trasa Turystyczna) lub 3h (trasa Turystyczna + Trasa Muzeum).
Jeśli planujemy zwiedzanie wielickich podziemi, warto zarezerwować bilety z wyprzedzeniem na stronie internetowej kopalni soli. Podróżujący z małymi dziećmi powinni pamiętać, że do kopalni można zabrać ze sobą jedynie nieduży wózek składany, a w okolicy szybu zjazdowego nie ma miejsca na pozostawienie wózków.
Kolejnym krokiem na trasie naszej wędrówki będzie przylegający do zamkowych murów Ogród Żupny. Jest tutaj szczególnie pięknie w czerwcu, gdy kwitną tulipanowce, a spacerującym przygrywają ptaki.
Jeśli skierujemy swoje kroki na zachód, to po przejściu około 400 metrów trafimy do zielonego parku.
Łap GPS
Zielona oaza - Park św. Kingi
W samym centrum Wieliczki, tuż obok głównego wejścia do podziemi kopalni, jakim jest Szyb Daniłowicza, rozpościera się idealny na chwilę odpoczynku Park świętej Kingi.
To świetne miejsce, aby złapać nieco cienia podczas upalnych dni czy na nieśpieszny spacer. W parku znajduje się czterogwiazdkowy Hotel Grand Sal, który powstał w miejscu zabytkowego budynku łazienek salinarnych, spory plac zabaw wyłożony taśmami antypoślizgowymi, czy budząca zainteresowanie wśród najmłodszych lokomotywa parowa typu „Śląsk”. Parowóz pracował na rzecz Kopalni w latach 1957-80 i był wykorzystywany do transportu wagonów z węglem oraz solą.
Łap GPS
Zielonych miejsc rekreacji w Wieliczce nie brakuje. Poza ścisłym centrum miasta są to na przykład kolejne parki - park rekreacyjny w Grabówkach oraz park pod Baranem.
Odetchnij pełną piersią w tężni solankowej
Na skraju parku świętej Kingi znajduje się wybudowana w 2014 roku Tężnia Solankowa. Wejście do środka jest płatne, jednakże warte swojej ceny. Prozdrowotne dobrodziejstwo solnego aerozolu przyciąga tu rzesze turystów oraz kuracjuszy. Wizyta w tężni jest szczególnie polecana osobom z przewlekłymi chorobami dróg oddechowych, alergikom, oddychającym na co dzień zanieczyszczonym powietrzem, ale też każdemu, kto chce wzmocnić swój system immunologiczny.
Wejście na górę przypominającej warowny zamek tężni, skąd rozciąga się widok na kopalniane szyby, będzie wielką atrakcją dla najmłodszych i wspaniałym ukoronowaniem wyprawy. Dzieci nadal potrzebują emocji? Tuż obok tężni znajduje się plac zabaw.
Jeśli wycieczkę po Wieliczce planujemy poszerzyć o wizytę w kopalni, warto sprawdzić aktualności na stronie internetowej https://www.kopalnia.pl/ - okresowo wejście do Tężni Solankowej bywa możliwe za darmo po okazaniu aktualnego biletu rodzinnego do Kopalni Soli na ten sam dzień.
Łap GPS
W Wieliczce nie ma szans na nudę. Nawet nie zjeżdżając pod ziemię dowiemy się tu sporo o solnym dziedzictwie miasta, które współtworzyło niegdyś potęgę naszego kraju. Jeśli do proponowanej trasy wycieczki dodamy wizytę w kopalni, spędzimy tu cały, wypełniony atrakcjami dzień.
🧭 METROWSKAZY:
😎 Planuj trasę: Zrób szczegółowy plan podróży, aby maksymalnie wykorzystać czas. Sprawdź aktualne godziny otwarcia wszystkich atrakcji, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Polecamy Ci również śledzenie lokalnych wydarzeń, które mogą wzbogacić Twoją podróż - ich opisy znajdziesz m.in. w metropolitalnym planerze oferty czasu wolnego!
☀️Sprawdź pogodę i spakuj wygodne buty: Wybierz odzież i obuwie pasujące do pogody i odpowiednie do długich spacerów po różnych nawierzchniach, aby zapewnić sobie komfort i zapobiec otarciom.
💧Zabierz wodę i przekąski: Utrzymanie nawodnienia i energii jest kluczowe. Przygotuj zdrowe przekąski, które dostarczą Ci energii w trakcie wędrówki, takie jak orzechy, owoce czy batony zbożowe.
🗺️Miej przy sobie mapę lub aplikację z nawigacją: Skorzystaj z GPS w smartfonie lub tradycyjnej mapy, aby łatwo odnaleźć lokalne atrakcje i uniknąć zgubienia się na trasie.
👩👩👧👦 Zaplanuj atrakcje dla dzieci: Jeśli podróżujesz z dziećmi, uwzględnij w planie miejsca zabaw oraz interaktywne atrakcje, które zapewnią im radość i możliwość odpoczynku, co uczyni wycieczkę bardziej udaną dla całej rodziny.
🚾 Toalety publiczne znajdują się przy pl. Kościuszki, obok Szybu Regis oraz przy Trakcie Powroźników. Więcej lokalizacji toalet znajdziesz TU.
🅿️ Gdzie znajdziesz parking? W Wieliczce możemy pozostawić samochód na miejskich miejscach postojowych okalających rynek, w okolicach Kopalni Soli również odnajdziemy dużą liczbę parkingów. Samochód możesz zostawić również na miejskich miejscach postojowych, w centrum miasta, które są płatne od poniedziałku do piątku. W pozostałych punktach najwygodniej będzie zaparkować auto bezpośrednio pod atrakcjami. Wieliczka jest bardzo dobrze skomunikowana z Krakowem, zachęcamy więc do skorzystania z transportu zbiorowego. Najbliższe przystanki i linie, z których możesz skorzystać - stacja Wieliczka Rynek-Kopalnia | MPK Kraków: linie 204, 224, 244, 274, 284, 301, 304. Warto rozważyć zakup biletu całodniowego lub rodzinnego - sprawdź ich ceny w przewodniku po biletach.
Jeśli trasa przypadła Ci do gustu lub masz pomysły na jej udoskonalenie, nie wahaj się z nami skontaktować! Chętnie usłyszymy Twoje opinie i sugestie. Możesz napisać do nas na Instagramie lub wysłać wiadomość na adres biuro@metropoliakrakowska.pl. Twoja opinia jest dla nas ważna!
Galeria
Wybrane dla Ciebie
-
pieszo
-
rower
Na jurajskich szlakach – Liszki w pełnej krasie
-
pieszo
Leśne tętno Zabierzowa
-
pieszo
Spoglądając na południe - ku Mogilanom
-
rower
W krainie Pogórza Wielickiego - Biskupice: od lawendy po kurhany
-
rower
Różnorodny Czernichów – raj dla aktywnych
-
rower
Królowa Bona i pierogi jak u mamy w Igołomi
-
rower
W królewskiej Skawinie i okolicach
-
rower
Kocmyrzów - łagodna kraina
-
rower
Michałowice - niespiesznie i malowniczo
-
pieszo
W Wielkiej Wsi z nietoperzem za pan brat
-
rower
Graj w Zielonki!
-
pieszo
Leśne opowieści i ślusarska dusza Świątnik Górnych
-
pieszo
Ślady socrealizmu w Krakowie: architektura i sztuka w pełnej krasie