Park im. Wisławy Szymborskiej otwarty!
-
04.07.2023 13:37
- Aktualizacja: 13:49 04.07.2023
2 lipca – w 100. rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej, Kraków uczcił noblistkę otwierając m.in. park jej imienia przy ul. Karmelickiej.
Senat Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował, że poetka została patronką roku 2023. Utworzony przez miasto park im. W. Szymborskiej powstał dzięki inicjatywie, którą w ramach budżetu obywatelskiego poparło blisko 9 tys. krakowian. Kiedy pojawił się pomysł, by park otrzymał imię poetki, aprobatę wyraziło 3 360 osób z całej Polski, podpisując petycję „TAK dla parku im. Wisławy Szymborskiej”. Otwarciu towarzyszył piknik zorganizowany przez miasto we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej oraz partnerami zaangażowanymi w obchody Roku Szymborskiej.
Wolę kolor zielony
„Wolę kolor zielony” pisała Wisława Szymborska w wierszu „Możliwości”. I tej zieleni z pewnością nie zabraknie w nowootwartym parku. Zamiast betonowego parkingu, który funkcjonował tam wcześniej, powstała przyjazna, zielona przestrzeń, podzielona na różnobarwne ogrody.
Niewielki sad z drzewami owocowymi to nawiązanie do sadów karmelitów, które kiedyś znajdowały się w tym miejscu. Półokrągła przestrzeń w centrum parku, porośnięta trawą i kwiatami, to z kolei nawiązanie do placu apelowego funkcjonujących w tym miejscu austriackich koszar. Wzdłuż głównej alei widać opadający kaskadowo strumyk z nasadzoną roślinnością wodną. Woda retencjonowana z dachu pobliskiej biblioteki będzie służyła do podlewania roślin. Nie zabrakło również części leśnej, dającej schronienie zwłaszcza w cieplejsze dni.
Miejsce betonowych płyt zajęła teraz zieleń oraz infrastruktura dająca możliwość odpoczynku i rekreacji. W kolorowym ogrodzie w samym centrum miasta pojawiło się aż 125 drzew, m.in. klonów, grabów, topoli, kasztanowców, a także drzew owocowych, takich, jak jabłonie, grusze, wiśnie, czereśnie i śliwy. Zieleń niższą wypełniło ponad 1,6 tys. różnych krzewów, m.in. bez czarny, lilak pospolity, kalina wonna, hortensje, róże czy porzeczki. Przygotowujący park Zarząd Zieleni Miejskiej zasadził też ponad 18 tys. bylin i ponad 70 tys. cebul.
Wśród zieleni znajdziemy poetyckie cytaty ze wspomnianego wiersza „Możliwości”. Obok parku, na ścianie budynku na ul. Karmelickiej 28, powstał mural zaprojektowany przez grafików firmy Medicine. Jego centralnym elementem jest wiersz „Nic dwa razy”, a towarzyszą mu grafiki korespondujące z inną dziedziną artystycznej działalności poetki – kolażami. Odwiedzając park, można usiąść na ławce wśród zieleni i oddać się lekturze ulubionej książki, niekoniecznie poetyckiej. O dostęp do ciekawych lektur zadba bowiem sąsiadująca z parkiem Wojewódzka Biblioteka Publiczna.
Źródło: www.krakow.pl
Wybrane dla Ciebie
Aktualności stowarzyszenia