Projekt EKO TEAM: filmowe podsumowanie realizacji projektu EKO TEAM
-
15.02.2024 08:14
- Aktualizacja: 14:01 16.02.2024
31 marca kończy się 4-letni projekt EKOTEAM. Jego celem było zorganizowanie sieci ekodoradców działających na terenie Metropolii Krakowskiej. Ich głównym zadaniem było aktywne wsparcie mieszkańców w realizacji wymiany nieekologicznych źródeł ciepła, termomodernizacji budynków i instalacji odnawialnych źródeł energii. Projekt był efektem długofalowej polityki gmin członkowskich Stowarzyszenia w dziedzinie poprawy jakości powietrza.
Podsumowanie projektu w materiale filmowym: https://youtu.be/zsBxz1KVN0E.
Działania gmin Metropolii Krakowskiej w celu poprawy jakości powietrza
W wyniku realizacji projektu EKO TEAM, dzięki systematycznej i rzetelnej pracy 44 ekodoradców oraz zaangażowaniu mieszkańców zrealizowano szereg działań służących poprawie jakości powietrza. – Dzięki współpracy na partnerskich zasadach, zrozumieniu i wzajemnej otwartości w gminach Metropolii Krakowskiej wymieniono ponad 7 600 źródeł ciepła, które nie spełniały norm i stanowiły zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców – mówi Krzysztof Wołos, Wójt Gminy Wielka Wieś, Przewodniczący Komisji Stowarzyszenia Metropolia Krakowska ds. środowiska i przestrzeni. Do efektów pracy ekodoradców zaliczyć można także wsparcie w realizacji niemal 1 700 termomodernizacji budynków oraz ponad 4 000 inwestycji w odnawialne źródła energii.
Na mocy umowy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, gminy Metropolii Krakowskiej zrealizowały inwestycje przyczyniające się do poprawy jakości powietrza o sumarycznej wartości ponad 48 mln euro.
Pomocne wsparcie dla mieszkańców gmin w walce o czyste powietrze
W ramach swoich zadań ekodoradcy prowadzili działania informacyjne i doradcze w zakresie:
- poprawy efektywności energetycznej budynków,
- wymiany źródeł ciepła niespełniających norm,
- inwestycji w instalacje odnawialnych źródeł energii.
Kluczowym elementem współpracy ekodoradców z mieszkańcami była pomoc w sporządzaniu wniosków aplikacyjnych oraz innej koniecznej dokumentacji niezbędnej do otrzymania dofinansowania do inwestycji, jej przeprowadzenia i rozliczenia. Dzięki otwartości i wzajemnemu zaufaniu, efekty współpracy były bardzo satysfakcjonujące. – Projekt Eko Team to świetna sprawa. Realizacja wymiany starych kotłów na nowe, ekologiczne źródła ogrzewania, termomodernizacja budynków i OZE to najlepszy kierunek w stronę czystego powietrza i dbania o zdrowie – mówi Grzegorz Pikul, główny ekodoradca z gminy Zielonki.
Należy podkreślić, że działania ekodoradców cieszyły się dużym zainteresowaniem. Początkowo nieufni mieszkańcy, dzięki konsekwentnemu i profesjonalnemu wsparciu stopniowo przekonywali się o słuszności działania. – Początek to strach i niepewność, później porcja wiedzy i danych, które krok po kroku przechodziły w realizację inwestycji, a kończyły się uśmiechem – zarówno na twarzy mieszkańca – jak i mojej – wspomina pracę w zespole ekodoradców Paulina Barcik (gmina Świątniki Górne).
25 stycznia 2024 r. odbyło się spotkanie podsumowujące realizację projektu EKOTEAM (więcej informacji: tutaj). W gronie ekodoradców działających w gminach Metropolii Krakowskiej przeanalizowano podjęte działania oraz wyciągnięto wnioski umożliwiające wdrożenie usprawnień w dalszej pracy.
Doskonałe zobrazowanie codziennej pracy ekodoradców stanowi materiał filmowy: https://youtu.be/aMp2--33vWk.
Projekt współfinansowany ze środków instrumentu ELENA, w ramach programu Horyzont 2020 Unii Europejskiej.
Wybrane dla Ciebie
Aktualności stowarzyszenia