Projekt ustaw dotyczących prawa energetycznego i OZE – zniesienie zasady 10H
-
15.01.2025 10:46
- Aktualizacja: 10:58 15.01.2025
Ministerstwo Klimatu i Środowiska opracowało projekt ustawy zmieniającej przepisy dotyczące inwestycji w elektrownie wiatrowe oraz inne związane ustawy. Konsultacje nad projektem zakończyły się pod koniec ubiegłego roku, a obecnie dokument znajduje się na etapie prac Stałego Komitetu Rady Ministrów. W najbliższym czasie projekt ustawy zostanie skierowany do Sejmu.
Najistotniejszą zmianą jest zmniejszenie minimalnej odległości elektrowni wiatrowych od zabudowań mieszkalnych na lądzie do 500 metrów, a w przypadku parków narodowych – do 1500 metrów. Oznacza to zniesienie zasady 10H stanowiącej, że turbiny wiatrowe mogą być budowane tylko w odległości dziesięciokrotności ich całkowitej wysokości, co od dawna postulowały środowiska związane z energetyką wiatrową. Nowe przepisy umożliwią również lokalizację elektrowni wiatrowych na podstawie specjalnego rodzaju miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jakim jest Zintegrowany Plan Inwestycyjny.
Projekt ustawy zakłada zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii (OZE) oraz w Prawie energetycznym, w tym m.in. wprowadzenie definicji oraz zasad funkcjonowania gazociągów do transportu biogazu. Przewiduje się także wsparcie dla instalacji wytwarzających biometan o mocy powyżej 1 MW poprzez system aukcyjny, który ma zostać opracowany w ramach nowych regulacji.
Dokument zawiera również propozycje zmian dotyczących spółdzielni energetycznych. Nowe regulacje wprowadzają możliwość ich zakładania również na terenach miejskich, co poszerza dostępność tego rozwiązania. Dodatkowo gminy będą mogły prowadzić działalność gospodarczą związaną z wytwarzaniem energii w mikroinstalacjach działających w ramach spółdzielni, obejmującą także produkcję biogazu, ciepła oraz biometanu w określonych przypadkach. Co istotne, gminy zostaną zwolnione z obowiązku uzyskania koncesji. Projektowane przepisy jasno wskazują, że działalność spółdzielni energetycznych będzie regulowana wyłącznie przez ustawę o OZE, prawo spółdzielcze, prawo energetyczne oraz Kodeks cywilny, a inne ustawy będą miały zastosowanie wyłącznie w zakresie wyraźnie określonym w ustawie o OZE.
Ścieżka legislacyjna
W drugim tygodniu stycznia br. nad projektem ustawy pracował Stały Komitet Rady Ministrów. Resorty Kultury i Infrastruktury zgłosiły swoje uwagi do projektu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska odniosło się do zgłoszonych propozycji, osiągając kompromisy w kluczowych kwestiach. Na kolejnym posiedzeniu Stałego Komitetu Rady Ministrów planowane jest uzgodnienie projektu, po czym trafi on pod obrady Rady Ministrów, a następnie do Parlamentu.
Z projektem zmian można zapoznać się na stronie Rządowego Centrum Legislacji po linkiem: https://legislacja.gov.pl/projekt/12389803
Wybrane dla Ciebie
Aktualności stowarzyszenia