Zaledwie 20 km na południowy wschód od Krakowa, dosłownie rzut obwarzankiem za wielickimi kopalnianymi szybami, skrywa się malownicza gmina Biskupice. To idealne miejsce na mikrowyprawę – położona wśród łagodnych wzgórz dorzecza Raby i Wisły, oferuje nie tylko unikalne zabytki sakralne, w tym trzy wyjątkowe kościoły, ale i niezapomniane krajobrazy. Wystarczy nieco ponad pół godziny jazdy ze stolicy Małopolski, by odkryć piękno tej urokliwej okolicy. Ruszaj i pozwól się zaskoczyć!
Wieś Biskupice - barokowy start na Wzgórzu Chełmik
Fioletowo i bukowo - lawendowe warsztaty i leśne ścieżki
Zabytkowe Łazany - od solnego imperium do skrytki w drzewie
Kultura pucharów lejkowatych - dworskie parki i neolityczne kurhany Jawczyc
Bodzanów i jego sekrety - jeździec śmierci na finał mikrowyprawy!
Wieś Biskupice - barokowy start na Wzgórzu Chełmik
Zacznij swoją wędrówkę od barokowego Kościoła pw. św. Marcina w Biskupicach. Pierwotnie drewniany budynek, zastąpiony później murowanym, powstał na szczycie wzgórza Chełmik, w miejscu dawnej pogańskiej świątyni. Roztacza się stąd przyjemna panorama na Pogórze Bocheńskie, Wiśnickie oraz Rożnowskie. Nim wejdziesz do wnętrza kościoła, przyjrzyj się wnikliwie strzelistej wieży, która wzorowana była na mariackiej. Biała bryła obiektu harmonijnie komponuje się z zielenią pobliskich drzew, co jest szczególnie widoczne wiosenną porą. To naprawdę robi spore wrażenie!
Łap GPS
Do tego miejsca dojedziesz: - samochodem: GPS poprowadzi Cię na miejsce.
- z Krakowa: linią 274 na trasie Podgórze SKA – Trąbki P&R.
- z Wieliczki: linią 274 lub A18.
Przystanek Biskupice OSP znajduje się 5 minut pieszo od kościoła.
Fioletowo i bukowo - lawendowe warsztaty i leśne ścieżki
Po zwiedzeniu Kościoła św. Marcina warto kontynuować mikrowyprawę w Biskupicach, odwiedzając oddalony o 10 min. drogi pieszej, kameralny Lawendnik. W nim czeka pachnąca fioletem przygoda, podczas której możesz m.in. nauczyć się, jak wić aromatyczne lawendowe wianki, jak również wyplatać lawendowe wrzeciona, które staną później na straży Twojego odzienia przed molowymi szwadronami zniszczenia. To także okazja do poznania historii lawendy, odkrycia jej odmian oraz tajników uprawiania tej rośliny na własnym miejskim balkonie lub w ogrodzie. Gospodarze organizują także warsztaty octowe - naukowo i praktycznie pokazują jak wykonać domowe octy, ze zdrowymi bakteriami.
Zanim zapukacie do drzwi Lawendnika, pamiętajcie, że pełne zwiedzanie jest możliwe tylko w czasie kwitnienia lawendy oraz po wcześniejszej rezerwacji wizyty u gospodarzy (telefonicznie pod numerem: 506 001 142, przez Messenger Lawendnika lub przez wiadomość za pośrednictwem Instagrama). Czas trwania wizyty należy uzgodnić z właścicielami – zależy on od typu atrakcji. Przepiękny, falujący fioletowo-niebieskim czarem ogród można również wynająć na sesje fotograficzne. Lawendnik znajduje się w zacisznej alejce, 700 metrów od kościoła św. Marcina. Jeśli planujemy go odwiedzić, do czasu wycieczki należy doliczyć – w zależności od zaplanowanych w gospodarstwie aktywności - dodatkową godzinę lub dwie.
Łap GPS
Po tej aromatycznej uczcie warto skierować się w stronę Bukowej Góry. Za potokiem Bogusław, przepływającym przez zachodnią część wsi, na wysokości 342 metrów wznosi się wzgórze - grodzisko, na którym w czasach epoki brązu i żelaza istniał gród obronny kultury łużyckiej. Wędrując leśnymi ścieżkami, dotrzesz na szczyt, skąd możesz podziwiać widoki na sąsiednie wzgórze Chełmik, z charakterystyczną sylwetką kościoła św. Marcina w tle. Trasa w obie strony ma długość ok. 3,7 km i trwa około godziny. Na szczycie można zobaczyć również Grób Nieznanego Żołnierza. Przejście jest dobrze oznakowane, a teren sprzyja spokojnym spacerom oraz poznawaniu historii tego miejsca. Więcej informacji o szczegółach tej części trasy znajdziesz w tym opisie.
Łap GPS
Zabytkowe Łazany - od solnego imperium do skrytki w drzewie
Do Łazan, oddalonych raptem o kilka kilometrów, polecamy dojechać przez najwyżej położoną w gminie miejscowość Sułów, z której rozpościerają się piękne widoki, a krajobraz kojąco faluje. Podróż zajmuje zaledwie kilka minut samochodem. Jeśli wybierzemy komunikację miejską, to z przystanku Biskupice Rymarówka należy kierować się do najbliżej położonego przystanku: Trąbki P+R, jednak w tym wypadku musimy doliczyć dodatkowe pół godziny.
Bliskość Wieliczki sprawia, że nie możemy uciec od solnych akcentów. W średniowieczu w Biskupicach działał kamieniołom zwany „księżym”. To właśnie z tutejszego urobku została wzniesiona najstarsza, XIII wieczna część Zamku Żupnego w Wieliczce. Urzędowała na nim szalenie ważna postać żupnika, który doglądał solnego imperium. Przez pewien czas funkcje żupnika sprawował kontrowersyjny Sebastian Lubomirski, do którego należała wieś Łazany. Lubomirski, choć piastował wysokie urzędy w kraju, nie zawsze działał zgodnie z prawem – historia głosi, iż w jego dobrach nielegalnie wydobywano sól. Dziś we wsi odnajdziemy zespół dworsko-parkowy z XVIII–XIX wieku oraz kościół pw. Znalezienia Krzyża Świętego, który ufundował nasz żupnik, hrabia herbu Szreniawa bez Krzyża. Świątynia skrywa jedyną w swoim rodzaju atrakcję, nie tylko sakralną – schowek na monstrancję wyżłobiony w pniu rosnącego tu niegdyś dębu. To niezwykłe tabernakulum znajduje się w obecnej zakrystii i można oglądać je po wcześniejszym umówieniu się w parafii.
Łap GPS
Kultura pucharów lejkowatych - dworskie parki i neolityczne kurhany Jawczyc
Przenieśmy się o kolejne kilka kilometrów dalej, tym razem do wsi Jawczyce, położonej w dolinie dopływu potoku Królewskiego. Jeśli podróżujemy z najmłodszymi, to tuż przy świetlicy środowiskowej znajduje się malowniczy Park pod „Czerwonym Bukiem”. Skrywa w swoich progach gry interaktywne, tablice rysunkowe czy też ścieżkę zdrowia. Jednak o Jawczycach głośno zrobiło się za sprawą odkrycia, którego dokonał Piotr Galas w 1948 roku – w pobliskich lasach znajdują się bowiem tajemnicze kurhany z przełomu epoki neolitu i brązu. Na miejsce trafić nie jest łatwo, niezbędna okaże się tu nawigacja GPS.
Łap GPS
UWAGA: Kurhany w Jawczycach nie posiadają przeznaczonego dla turystów parkingu. Odwiedzenie tej atrakcji samochodem będzie wymagało trochę gimnastyki w kwestii znalezienia miejsca postojowego – w sąsiedztwie drogi prowadzącej do kurhanów lub w centrum miejscowości Jawczyce.
Na terenie gminy odnajdziemy kilka dworów, które znajdują się dziś w rękach prywatnych. Oprócz wspomnianego wcześniej klasycystycznego dworu w Łazanach jest to otoczony zabytkowym parkiem dwór w Tomaszkowicach, czy też najmłodszy z nich, dwór w Jawczycach. Wspomnianą listę uzupełnia dwór w Biskupicach. Dwory nie są udostępnione do zwiedzania, zdarzają się jednak wyjątki. Dwór w Biskupicach można było oglądać podczas Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego w 2024 roku.
Bodzanów i jego sekrety - jeździec śmierci na finał mikrowyprawy!
Nasza wędrówka przez gminę Biskupice kończy się wizytą w malowniczym Bodzanowie, gdzie na jednym ze wzniesień Pogórza Wielickiego stoi drewniana świątynia pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła o konstrukcji zrębowej, która skrywa cenne malowidła. Na jednym z nich odnajdziemy alegorię śmierci wyobrażonej pod postacią jeźdźca. Będąc w Bodzanowie warto również zwrócić uwagę na otwarty w 2018 roku sąsiedni kościół. Niebanalna architektura sprawia, że znacząco wyróżnia się na tle podobnych inwestycji.
Mimo że większość atrakcji gminy jest rozrzucona i wymaga samochodu lub roweru, to warto wybrać się tutaj na wycieczkę. Jeśli w wyprawie uczestniczą dzieci, możecie nagrodzić ich cierpliwość i zaangażowanie wizytą na placu zabaw w Parku Kultury i Wypoczynku w Tomaszkowicach – spędzicie tu dodatkowe kilkadziesiąt minut (nie są wliczone do podstawowego czasu wycieczki).
Plac za Urzędem Gminy w Tomaszowicach to raj dla najmłodszych i idealne miejsce na zwieńczenie naszej wycieczki. Oprócz kojącej zieleni, altanek, amfiteatru i przyjemnego placu zabaw, towarzystwa będzie dotrzymywał nam słowiański wojownik z włócznią i tarczą. Stoi on tuż obok kamienia upamiętniającego 100 rocznicę odzyskania niepodległości.
Łap GPS
Mikrowyprawa: W krainie Pogórza Wielickiego - Biskupice: od lawendy po kurhany to idealny sposób na dzień pełen wrażeń. W gminie Biskupice odkryjesz nie tylko fascynujące zabytki sakralne, ale także urocze zakątki dla całej rodziny. Od aromatycznych pól lawendy po tajemnicze kurhany i nowoczesne place zabaw – ta wycieczka to doskonałe połączenie historii, natury i rozrywki. Spacer przez malownicze okolice i czas spędzony na świeżym powietrzu sprawią, że każdy, niezależnie od wieku, znajdzie tu coś dla siebie!
🧭 METROWSKAZY:
😎 Planuj trasę: Zrób szczegółowy plan podróży, aby maksymalnie wykorzystać czas. Sprawdź aktualne godziny otwarcia wszystkich atrakcji, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Polecamy Ci również śledzenie lokalnych wydarzeń, które mogą wzbogacić Twoją podróż - ich opisy znajdziesz m.in. w metropolitalnym planerze oferty czasu wolnego!
☀️Sprawdź pogodę i spakuj wygodne buty: Wybierz odzież i obuwie pasujące do pogody i odpowiednie do długich spacerów po różnych nawierzchniach, aby zapewnić sobie komfort i zapobiec otarciom.
💧Zabierz wodę i przekąski: Utrzymanie nawodnienia i energii jest kluczowe. Przygotuj zdrowe przekąski, które dostarczą Ci energii w trakcie wędrówki, takie jak orzechy, owoce czy batony zbożowe.
🗺️Miej przy sobie mapę lub aplikację z nawigacją: Skorzystaj z GPS w smartfonie lub tradycyjnej mapy, aby łatwo odnaleźć lokalne atrakcje i uniknąć zgubienia się na trasie.
👩👩👧👦 Zaplanuj atrakcje dla dzieci: Jeśli podróżujesz z dziećmi, uwzględnij w planie miejsca zabaw oraz interaktywne atrakcje, które zapewnią im radość i możliwość odpoczynku, co uczyni wycieczkę bardziej udaną dla całej rodziny.
🚾Sprawdź lokalizację toalet publicznych, ich mapę znajdziesz TU.
🅿️ Gdzie znajdziesz parking? Z uwagi na duży dystans między atrakcjami miejsc postojowych szukaj bezpośrednio przy nich, zgodnie z opisem mikrowyprawy.
🚲 A może rowerem? Przez gminę prowadzi zielony szlak rowerowy, który pozwala odwiedzić sporą liczbę wymienionych poniżej atrakcji. Jest to szlak w formie pętli o długości 23 km. Do szlaku można dotrzeć rowerem z Wieliczki, wybierając szlak czerwony Pętla wokół Wieliczki. Te dwa szlaki spotykają się na wysokości remizy OSP w Biskupicach.
Jeśli trasa przypadła Ci do gustu lub masz pomysły na jej udoskonalenie, nie wahaj się z nami skontaktować! Chętnie usłyszymy Twoje opinie i sugestie. Możesz napisać do nas na Instagramie lub wysłać wiadomość na adres biuro@metropoliakrakowska.pl. Twoja opinia jest dla nas ważna!
Galeria
Wybrane dla Ciebie
-
pieszo
-
pieszo
Niepołomickie dziedzictwo króla Kazimierza
-
rower
Na jurajskich szlakach – Liszki w pełnej krasie
-
pieszo
Leśne tętno Zabierzowa
-
pieszo
Spoglądając na południe - ku Mogilanom
-
rower
Różnorodny Czernichów – raj dla aktywnych
-
rower
Królowa Bona i pierogi jak u mamy w Igołomi
-
rower
W królewskiej Skawinie i okolicach
-
rower
Kocmyrzów - łagodna kraina
-
rower
Michałowice - niespiesznie i malowniczo
-
pieszo
W Wielkiej Wsi z nietoperzem za pan brat
-
rower
Graj w Zielonki!
-
pieszo
Leśne opowieści i ślusarska dusza Świątnik Górnych
-
pieszo
Ślady socrealizmu w Krakowie: architektura i sztuka w pełnej krasie