Kilkanaście kilometrów na wschód od Krakowa, na skraju puszczy, tuż nad Wisłą, leży urocze miasto. Po stokroć warto wybrać się tutaj, chociażby na dzień, chociażby na chwilę. Odnajdziemy w nim imponujący „drugi” Wawel, odetchniemy pełną piersią i popatrzymy hen wysoko w gwiazdy. Wycieczka do Niepołomic będzie doskonałą okazją dla wszystkich tych, którzy chcą uciec od zgiełku, jednocześnie czerpiąc pełnymi garściami z bogactwa kultury i historii.
- Ratusz - serce miasta
- Mały Wawel czyli Zamek Królewski w Niepołomicach
- Dźwięki z przeszłości w Muzeum Fonografii i współczesność Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa
- W strone kościoła Dziesięciu Tysięcy Męczenników
- Czarne dziury i kwazary w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym
- Puszcza Niepołomicka czyli zielone płuca regionu
- Co widać z Kopca Grunwaldzkiego?
Ratusz - serce miasta
Naszą wycieczkę rozpoczynamy od serca Niepołomic – otoczonego niewysokimi kamienicami rynku. Przysiądźmy tu na dłużej (na kawę lub lody w cukierni albo większy posiłek w jednej z restauracji), aby poczuć atmosferę miasta i oczami wyobraźni przenieść się w odległe czasy, kiedy to przemykała tędy droga królewska, łącząca Zamek na Wawelu z Zamkiem w Niepołomicach. Warto przespacerować się kilkadziesiąt metrów ul. Szeroką w kierunku ronda im. generała Waleriana Czumy, żeby zobaczyć stojący po drugiej stronie budynek ratusza.
Łap GPS
Mały Wawel czyli Zamek Królewski w Niepołomicach
Dosłownie pół setki kroków od ratusza znajduje się Park Miejski im. Andrzeja Wimmera (Wimmer był pierwszym burmistrzem Niepołomic w wolnej Polsce). Jeśli towarzyszą nam dzieci, w parku znajdą ładny, odnowiony plac zabaw. Najmłodsi będą szczególnie zachwyceni konstrukcjami nawiązującymi do leśnych zwierząt. Jest tu chociażby sporych rozmiarów drewniany żubr, na którego szkraby mogą się wspinać. A do tego huśtawki, bujaki i pajęczyna oraz mnóstwo piasku.
Park znajduje się w sąsiedztwie głównej atrakcji miasteczka, jaką jest Zamek Królewski w Niepołomicach. Zamek prezentuje się naprawdę wspaniale i nie dziwi fakt, że zwany jest „Drugim Wawelem”. Wybudowany został w czasach Kazimierza Wielkiego i cieszył się świetnością aż do potopu szwedzkiego. Dziś możemy go zwiedzać. Przed wizytą warto zapoznać się z godzinami otwarcia oraz wystawami (stałymi i czasowymi) na stronie internetowej muzeum.
Na zielonym terenie zamkowym odnajdziemy imponujących rozmiarów rycerza wykonanego z metalu. Nawet jeśli nie mamy w planach zwiedzania zamku, warto podejść pod rzeźbę, aby pstryknąć sobie z nią pamiątkowe zdjęcie. Szczególnie dla najmłodszych rycerz może okazać się najlepszym wspomnieniem z wycieczki. Rycerza znajdziemy nieopodal zamkowego parkingu, przy ogrodzeniu oddzielającym od Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa.
Łap GPS
Dźwięki z przeszłości w Muzeum Fonografii i współczesność Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa
Odwiedzając Niepołomice latem możemy trafić na cieszący się sporą popularnością sierpniowy turniej rycerski. W szranki stają tutaj chwaty i zuchy, by zmagać się o puchar Kazimierza Wielkiego. Trzeba przyznać, że w mieście dzieje się wiele. Począwszy od jarmarków, przez koncerty, po inne wydarzenia kulturalne. Część z nich odbywa się na znajdujących się tuż obok zamku Błoniach Niepołomickich, które same w sobie są miejscem wartym odwiedzenia.
Dzięki temu, że znajdują się w blisko centrum miasta, Błonia są łatwo dostępnym miejscem wypoczynku zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Warto pamiętać, że wejście dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami znajduje się przy ul. Spółdzielczej. Błonia Niepołomickie to rozległy teren nad Drwinką, wypełniony licznymi ścieżkami spacerowymi i rowerowymi, które zachęcają do aktywnego spędzania czasu. Jest tutaj również pumptruck, skatepark, ogród doświadczeń ze strefą astronomiczną oraz naukową, jak również imponujący wybieg dla psów. Wizyta na Błoniach to przynajmniej dodatkowa godzina wędrówki przez Niepołomice.
Błonia Niepołomickie leżą po sąsiedzku z kolejną atrakcją na naszej trasie – mieszczącymi Muzeum Fonografii tętniącym wydarzeniami kulturalnymi Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa. Muzeum jest wyjątkową w skali Polski placówką, gdzie możemy poznać historię i rozwój fonografii oraz zatracić się w sali odsłuchowej z dostępem do niemal 2000 płyt winylowych. Przed wizytą warto sprawdzić godziny otwarcia na stronie internetowej Muzeum.
Łap GPS
W stronę kościoła Dziesięciu Tysięcy Męczenników
Skierujmy teraz nasze kroki na powrót przez niepołomicki rynek. Jeśli po wizycie na zamku i w Muzeum Fonografii zgłodnieliśmy, znajdziemy tu kilka restauracji i mniejszych punktów gastronomicznych.
Posileni możemy kontynuować wędrówkę, podążając teraz w stronę gotyckiego kościoła Dziesięciu Tysięcy Męczenników. Mamy szczęście, ponieważ świątynia wygląda szczególnie okazale właśnie od strony rynku. Warto wejść do środka, aby zobaczyć bogate wnętrze, przede wszystkim zdobienia kopuły w Kaplicy Branickich, a także malowidła ścienne z XIV wieku. Godziny otwarcia kościoła sprawdzisz TU.
Łap GPS
Czarne dziury i kwazary w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym
Trzy minuty nieśpiesznym krokiem od świątyni czeka nas astronomiczna uczta. Trafimy bowiem do Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego, gdzie śmiało możemy marzyć i zadzierać głowy spoglądając na słońce czy też nocne niebo. W budynku MOA znajduje się taras widokowy, z którego rozciąga się panorama Niepołomickich Błoń. Wszelkie szczegóły dotyczące umawiania wizyty znajdziemy na stronie internetowej.
Warto spojrzeć na znajdujący się w sąsiedztwie Obserwatorium kameralny stadion Puszczy Niepołomice, który z pewnością zainteresuje fanów futbolu. Stadion nie jest udostępniany do zwiedzania, na jego teren można wejść przy okazji odbywających się tam rozgrywek (wstęp biletowany).
Łap GPS
Puszcza Niepołomicka czyli zielone płuca regionu
Nasza wizyta w mieście i jego okolicach byłaby wyjątkowo niepełna, gdybyśmy pominęli tutejszą oazę spokoju i zieleni. Puszcza w Niepołomicach serwuje nam niezliczone ścieżki, które nadadzą się doskonale do rodzinnej pieszej wędrówki lub przejażdżki na rowerze. Z Obserwatorium kierujmy się wzdłuż stadionu w stronę ulicy Bocheńskiej, która doprowadzi nas wprost do lasu.
W samym środku puszczy znajduje się Ośrodek Zachowawczej Hodowli Żubrów. Jest on niedostępny dla spacerowiczów, ale już sama świadomość obecności tych majestatycznych zwierząt budzi respekt.
Przez Puszczę w Niepołomicach możemy spacerować wręcz bez końca, a ile spędzimy tutaj czasu, zależy wyłącznie od nas samych. Jeśli spojrzymy na mapę, to najbliższy parking oddalony jest o półtora kilometra od centrum Niepołomic. Tuż przy nim znajduje się mały punkt gastronomiczny - Smak Bar.
Łap GPS
Co widać z Kopca Grunwaldzkiego?
Wycieczkę kończymy wracając do miasta. Półtora kilometra na zachód od niepołomickiego rynku znajduje się czternastometrowy kopiec Grunwaldzki. Usypano go na pamiątkę 500 rocznicy zwycięstwa nad Krzyżakami. Zdecydowanie mniej znany aniżeli krakowskie kopce, serwuje ciekawą, miejscami industrialną panoramę. Pod kopcem znajduje się miniparking oraz ogrodzony, nieduży plac zabaw dla dzieci, wyposażony w to, co najważniejsze dla maluchów.
Łap GPS
Królewskie Niepołomice to miejsce, które łączy w sobie bogatą historię, piękno przyrody i nowoczesną infrastrukturę, oferując zarówno relaks, jak i możliwość aktywnego spędzania czasu. Poczujemy tu ducha historii zwiedzając zamek, spojrzymy w gwiazdy w obserwatorium, a także zgłębimy tajniki fonografii. Jeśli dodamy do tego odpoczynek na łonie natury, czy to na Błoniach Niepołomickich, czy w puszczy – dzień będziemy mogli nazwać doskonałym.
🧭 METROWSKAZY:
😎 Planuj trasę: Zrób szczegółowy plan podróży, aby maksymalnie wykorzystać czas. Sprawdź aktualne godziny otwarcia wszystkich atrakcji, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Polecamy Ci również śledzenie lokalnych wydarzeń, które mogą wzbogacić Twoją podróż - ich opisy znajdziesz m.in. w metropolitalnym planerze oferty czasu wolnego!
☀️Sprawdź pogodę i spakuj wygodne buty: Wybierz odzież i obuwie pasujące do pogody i odpowiednie do długich spacerów po różnych nawierzchniach, aby zapewnić sobie komfort i zapobiec otarciom.
💧Zabierz wodę i przekąski: Utrzymanie nawodnienia i energii jest kluczowe. Przygotuj zdrowe przekąski, które dostarczą Ci energii w trakcie wędrówki, takie jak orzechy, owoce czy batony zbożowe.
🗺️Miej przy sobie mapę lub aplikację z nawigacją: Skorzystaj z GPS w smartfonie lub tradycyjnej mapy, aby łatwo odnaleźć lokalne atrakcje i uniknąć zgubienia się na trasie.
👩👩👧👦 Zaplanuj atrakcje dla dzieci: Jeśli podróżujesz z dziećmi, uwzględnij w planie miejsca zabaw oraz interaktywne atrakcje, które zapewnią im radość i możliwość odpoczynku, co uczyni wycieczkę bardziej udaną dla całej rodziny.
🚾Toalety publiczne znajdują się w Parku Miejskim (przy placu zabaw) i na Niepołomickich Błoniach. Więcej lokalizacji toalet znajdziesz TU.
🅿️ Gdzie znajdziesz parking? Parking znajdziesz w centrum miasta (m.in. na Rynku, za Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa - przy wejściu na Błonia, a także przy dworcu niepołomickim), warto jednak podkreślić, że Niepołomice są dobrze skomunikowane z grodem Kraka, dlatego też podczas naszej wycieczki samochód nie będzie obowiązkowy. | Możesz również skorzystać z linii autobusowych MPK Kraków: linie 211, 221, 301 - dojedziesz nimi na sam niepołomicki Rynek. Warto rozważyć zakup biletu całodniowego lub rodzinnego - sprawdź ich ceny w przewodniku po biletach.| Prywatni przewoźnicy operują z Dworca Autobusowego Czyżyny | Kolej – stacje kolejowe znajdują się w Podłężu oraz w Staniątkach, około 3 km od centrum Niepołomic.
Jeśli trasa przypadła Ci do gustu lub masz pomysły na jej udoskonalenie, nie wahaj się z nami skontaktować! Chętnie usłyszymy Twoje opinie i sugestie. Możesz napisać do nas na Instagramie lub wysłać wiadomość na adres biuro@metropoliakrakowska.pl. Twoja opinia jest dla nas ważna!
Galeria
Wybrane dla Ciebie
-
pieszo
-
rower
Na jurajskich szlakach – Liszki w pełnej krasie
-
pieszo
Leśne tętno Zabierzowa
-
pieszo
Spoglądając na południe - ku Mogilanom
-
rower
W krainie Pogórza Wielickiego - Biskupice: od lawendy po kurhany
-
rower
Różnorodny Czernichów – raj dla aktywnych
-
rower
Królowa Bona i pierogi jak u mamy w Igołomi
-
rower
W królewskiej Skawinie i okolicach
-
rower
Kocmyrzów - łagodna kraina
-
rower
Michałowice - niespiesznie i malowniczo
-
pieszo
W Wielkiej Wsi z nietoperzem za pan brat
-
rower
Graj w Zielonki!
-
pieszo
Leśne opowieści i ślusarska dusza Świątnik Górnych
-
pieszo
Ślady socrealizmu w Krakowie: architektura i sztuka w pełnej krasie