Metropolia Krakowska na tropie dobrych praktyk
-
13.06.2023 14:33
- Aktualizacja: 14:38 13.06.2023
W dniach 6-7 czerwca w ramach wizyty studyjnej zorganizowanej przez Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej, przedstawiciele instytucji samorządowych i organizacji pozarządowych, w tym Stowarzyszenia Metropolia Krakowska, spotkali się z pracownikami Gminy Gaszowice, Gminy Czechowice – Dziedzice , Miasta Dąbrowa Górnicza oraz Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu, a także lokalnymi organizacjami pozarządowymi.
Celem wizyty było przedstawienie inspirujących przykładów współpracy samorządu lokalnego z organizacjami i mieszkańcami, oraz praktyki funkcjonowania przedsiębiorstw społecznych tworzonych z udziałem samorządu, również we współpracy dwóch gmin.
Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu
Tematem przewodnim dyskusji w Powiecie Oświęcimskim było ożywianie współpracy z organizacjami pozarządowymi w oparciu o nowe narzędzia i współpracę samorządów lokalnych. Władze Powiatu mogą pochwalić się dobrą współpracą z NGO-sami, między innymi dzięki wdrożeniu Mobilnego Centrum Organizacji Pozarządowych oraz Lokalnego Programu Grantowego, polegającego na regrantingu dla młodych organizacji pozarządowych i grup nieformalnych przy współpracy z Fundacją BIS.
Więcej informacji na stronie internetowej: www.malopolskalokalnie.pl.
Gmina Czechowice – Dziedzice
W gminie Czechowice – Dziedzice uczestnicy spotkania mieli możliwość poznania lokalnego know-how w zakresie prowadzenia spółdzielni socjalnej powołanej przez dwa samorządy. Współpraca Gminy Czechowice – Dziedzice oraz Gminy Bestwina skupiona jest w szczególności na świadczeniu prywatnych i refundowanych usług opiekuńczych dla osób wymagających wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, ale również na organizacji usług fizjoterapeutycznych oraz prowadzeniu wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego.
Więcej informacji na stronie internetowej: www.czecho-best.pl.
Miasto Dąbrowa Górnicza
Spotkanie w mieście Dąbrowa Górnicza było okazją do poznania systemowych założeń współpracy z organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami w polityce lokalnej. Partycypacyjne podejście i prowadzenie szeroko zakrojonego dialogu społecznego jest widoczne w Mieście w wielu aspektach – a część z nich była przedmiotem spotkania. Centrum Aktywności Obywatelskiej, konsultacje Programu Współpracy z NGO, wdrażanie zmian na obszarze rewitalizowanym, czy innowacyjny Budżet Partycypacyjny uwidoczniły uczestnikom spotkania potencjał lokalnej społeczności i zasadność wzmacniania pozycji mieszkańców jako partnerów samorządu w kreowaniu polityk publicznych.
Więcej informacji na stronie internetowej CAO (www.ngo.idabrowa.pl) oraz Budżetu Partycypacyjnego (www.twojadabrowa.pl).
Gmina Gaszowice
W Gminie Gaszowice przedmiotem spotkania były korzyści płynące z powierzenia prowadzenia samorządowej instytucji kultury organizacji pozarządowej. Przy Ośrodku Kultury „Zameczek” prowadzona jest również spółdzielnia socjalna Horyzonty Kultury, która z jednej strony uzupełnia ofertę Ośrodka, z drugiej natomiast – umożliwia lokalnemu samorządowi rozwijalnie działalności społecznej, w tym reintegracyjnej wobec osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Więcej informacji na stronie internetowej: www.sdlspichlerz.pl.
To inspirujące spotkanie było dla wszystkich uczestników wyjątkową okazją do poszerzenia wiedzy, ale i poznania doświadczeń samych realizatorów – w tym również trudności związanych z kreowaniem działań wychodzących poza schemat tego, co znane. Dziękujemy organizatorom za możliwość uczestnictwa w wizycie i już nie możemy się doczekać, aby zaadoptować poznane rozwiązania na gruncie Metropolii Krakowskiej.
Wybrane dla Ciebie
Aktualności stowarzyszenia