5. Forum Metropolii Krakowskiej - jubileuszowa podróż ku przyszłości
-
26.11.2024 21:55
- Aktualizacja: 14:12 12.12.2024
26 listopada 2024 roku w malowniczej scenerii Dworu w Tomaszowicach odbyło się 5. Forum Metropolii Krakowskiej, które z okazji 10-lecia istnienia Stowarzyszenia zgromadziło ekspertów, liderów i samorządowców z całej Polski. Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w inspirujących sesjach, panelach oraz warsztatach poświęconych przyszłości współpracy metropolitalnej, wyzwaniom związanym z transformacją i zrównoważonym rozwojem oraz innowacjom w obszarze administracji publicznej. Forum stanowiło platformę do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, a także refleksji nad kierunkiem rozwoju metropolii w Polsce.
10 lat współpracy i lider w zmieniającej się rzeczywistości
Forum otworzyło wystąpienie Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Metropolia Krakowska, Aleksandra Miszalskiego, który podsumował dotychczasowe osiągnięcia i efekty współpracy metropolitalnej w ostatniej dekadzie. W ramach filmowej retrospekcji uczestnicy mieli okazję zapoznać się z najważniejszymi momentami w historii Stowarzyszenia. Po tej inspirującej podróży przez minione lata przyszedł czas na mową motywacyjną Sylwii Królikowskiej, ekspertki w dziedzinie zarządzania zespołami. W swoim wystąpieniu pt. „Inspirujący lider w zmieniającej się rzeczywistości” Sylwia Królikowska podzieliła się wskazówkami na temat motywowania zespołów w dynamicznych warunkach, budowania charyzmatycznego lidera oraz zarządzania międzypokoleniową synergią.
Eksperci o przyszłości współpracy
Tuż po wystąpieniu Sylwii Królikowskiej odbył się panel dyskusyjny „Czas na Metropolię!”, w którym udział wzięli przedstawiciele obszarów metropolitalnych z całej Polski: Radosław Guz (Dyrektor Biura Stowarzyszenia Lubelskiego Obszaru
Metropolitalnego), Magdalena Koprowska (Dyrektor Biura ZIT Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego), Damian Kosiarski (Dyrektor Biura Stowarzyszenia Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego), Daniel Wrzoszczyk (Dyrektor Biura Stowarzyszenia Metropolia Krakowska) oraz Anna Banaszczyk (Bank Światowy) i Konrad Saganowski (Naczelnik Wydziału Instrumentów Terytorialnych w Departamencie Programów Regionalnych, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej). Panel, moderowany przez Michała Zalewskiego, poruszył kwestie wpływu metropolii na rozwój regionalny i krajowy oraz przyszłości współpracy metropolitalnej w kontekście zrównoważonego rozwoju.
Metropolia w czterech odsłonach
Po sesji plenarnej odbyły się cztery równoległe sesje tematyczne, w których prelegenci zaprezentowali innowacyjne rozwiązania oraz dobre praktyki z różnych obszarów funkcjonowania metropolii.
Rynek pracy w transformacji
W sesji Metropolita Przyszłości – Jak dopasować się do zmieniającego rynku pracy? Martyna Tarnawska (Socjomania) opowiedziała o facylitowaniu spotkań, Agata Kemona (Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej) przedstawiła sposoby na usprawnianie procesów rekrutacyjnych oraz wdrażanie nowoczesnych programów adaptacji pracowników, a Krzysztof Kukucki, Prezydent Włocławka, zaprezentował innowacyjne podejście do zarządzania czasem wdrożone w pracy urzędników.
Klimat, mobilność, codzienność
Sesja Metropolia na Nowo – Jak reagować na zmiany w klimacie, mobilności i codziennym życiu? przybliżyła rozwiązania dotyczące przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym (prezentacja dr Agnieszki Sobol z Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego) oraz rozszerzonej odpowiedzialności producenta i projektowanego systemu kaucyjnego (wystąpienie mec. Macieja Kiełbusa). Uczestnicy sesji dowiedzieli się, jak Rybnik poprawia jakość powietrza (prezentacja Sylwii Brzezickiej-Tesarczyk z Centrum Zrównoważonej Gospodarki Miejskiej w Rybniku) i stosuje wodór w środkach transportu miejskiego (wystąpienie Eweliny Włoch z Urzędu Miasta Rybnika), a także jakie działania w zakresie mobilności mogą pomóc zmniejszyć liczbę wypadków, o czym opowiedział Tomasz Tosza, Zastępca Dyrektora Biura Zarządzaniem Ruchem Drogowym w Warszawie.
Innowacje i zaangażowanie mieszkańców
W sesji Metropolia Społecznej Zmiany – Jak zaangażowani mieszkańcy i innowacje społeczne otwierają drogę do lepszych usług? dr Mirosław Grewiński (Uczelnia Korczaka) opowiedział o włączaniu społeczności lokalnych w tworzenie usług, a Robert Żyśko (Urząd Miasta Lublin) o angażowaniu mieszkańców w rozwój miast. Temat współpracy gmin w zakresie usług społecznych przedstawiła Małgorzata Kula (Stowarzyszenie Radość), a Konrad Rachwalik (Stowarzyszenie Ognisko) przybliżył słuchaczom innowacje społeczne na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Sztuka rozmowy z mieszkańcami
Sesja Metropolia Dialogu – jak mądrze i szczerze rozmawiać z mieszkańcami? przybrała formę warsztatu, który poprowadziła Fundacja Pole Dialogu. Uczestnicy sesji pochylili się nad wyzwaniami związanymi z partycypacją społeczną. Poszukali sposobów, jak te wyzwania przezwyciężać, poznali też nowoczesne metody włączania mieszkanek i mieszkańców w procesy decyzyjne.
Partnerstwo i wizja na przyszłość
5. Forum Metropolii Krakowskiej, dzięki udziałowi wybitnych prelegentów i ekspertów, stanowiło doskonałą platformę wymiany doświadczeń, inspiracji i dobrych praktyk. Uczestnicy mieli okazję poznać innowacyjne podejścia do zarządzania miastami, reagowania na wyzwania związane z rynkiem pracy, zmianami klimatycznymi, a także rozwojem usług publicznych. Dyskusje, prezentacje oraz warsztaty, które odbyły się w ramach Forum, stworzyły przestrzeń do budowania partnerskich relacji i wspólnego kreowania przyszłości metropolii w Polsce. Jubileuszowe wydarzenie było doskonałą okazją do refleksji nad dotychczasową drogą, ale także do przygotowania się na wyzwania przyszłości w obszarze współpracy metropolitalnej i zrównoważonego rozwoju.
Pełna dokumentacja zdjęciowa z wydarzenia: 5 Forum Metropolii.
Wybrane dla Ciebie
Aktualności stowarzyszenia