Wyniki Barometru Krakowskiego 2024: Mieszkańcy zadowoleni, ale oczekują poprawy w kilku obszarach
-
23.10.2024 13:56
- Aktualizacja: 14:05 23.10.2024
Mieszkanki i mieszkańcy Krakowa wyrazili swoje opinie na temat życia w mieście w najnowszym badaniu Barometru Krakowskiego 2024. Zdecydowana większość, bo aż 91%, deklaruje zadowolenie z życia w Krakowie, a 87% badanych uważa, że miasto oferuje warunki sprzyjające realizacji ich celów życiowych. Badanie pokazuje jednak, że są również obszary, które wymagają poprawy, jak dostępność miejsc parkingowych, koszty życia oraz jakość powietrza.
Mieszkańcy cenią ofertę kulturalną i tereny zielone
Wyniki badania wskazują, że krakowianie wysoko oceniają atrakcyjność centrum miasta oraz ofertę kulturalną i rozrywkową. Szczególnie doceniane są tereny zielone – aż 90% mieszkańców deklaruje, że w zasięgu 15-minutowego spaceru od ich domu znajdują się przestrzenie sprzyjające rekreacji i wypoczynkowi. To pozytywny trend, który – jak zauważa ekspert Michał Chrzanowski – wyraźnie wzrósł od czasu pandemii.
Problemy z parkowaniem i hałasem
Mimo ogólnego zadowolenia z życia w mieście, krakowianie wskazują na kilka wyzwań. Największe niezadowolenie dotyczy dostępności miejsc parkingowych – 56% respondentów uznaje ten aspekt za problematyczny. Wysokie koszty życia również stanowią bolączkę dla niemal połowy mieszkańców (49% niezadowolonych). Chociaż jakość powietrza systematycznie się poprawia, to nadal wymaga uwagi. Co więcej, jedynie 44% krakowian jest zadowolonych z poziomu hałasu w mieście.
Zadowolenie z komunikacji i bezpieczeństwa
Transport publiczny w Krakowie zbiera wysokie oceny – aż 87% mieszkańców jest zadowolonych z jego funkcjonowania. Zdecydowana większość docenia rozmieszczenie przystanków, niezawodność, komfort podróży oraz czas dojazdu do pracy. Mimo to, ceny biletów pozostają kwestią sporną – tylko połowa mieszkańców jest usatysfakcjonowana ich poziomem.
Krakowianie czują się również bezpiecznie w swoim mieście – 98% respondentów deklaruje, że odczuwa bezpieczeństwo na co dzień, choć nieco niższe poczucie bezpieczeństwa odnotowano w godzinach nocnych.
Priorytety na przyszłość
Na pytanie o priorytety dla władz miasta, mieszkańcy najczęściej wskazują na trzy kluczowe obszary: obniżenie kosztów życia, poprawę dostępności miejsc parkingowych oraz dbałość o bezpieczeństwo. Poprawa jakości powietrza również pozostaje istotnym celem, mimo zauważalnych postępów.
Barometr Krakowski jako narzędzie dialogu
Barometr Krakowski to cykliczne badanie, które od 2014 roku co dwa lata daje władzom miasta możliwość monitorowania opinii mieszkańców. Wyniki tegorocznej edycji, przeprowadzonej na grupie 1130 osób, będą wykorzystywane m.in. do monitorowania realizacji Strategii Rozwoju Krakowa „Tu chcę żyć. Kraków 2030” oraz Strategii Metropolia Krakowska 2030. Co więcej, dane te są także uwzględniane w corocznie opracowywanym przez Stowarzyszenie Metropolia Krakowska raporcie o stanie metropolii krakowskiej, który ocenia postępy w rozwoju i funkcjonowaniu całego regionu.
Prezydent Aleksander Miszalski podkreśla, że badanie jest ważnym elementem dialogu z mieszkańcami: „Cieszy mnie fakt, że większości mieszkańcom dobrze żyje się w Krakowie. Wyniki badań pokazują kierunki, w których musimy dalej działać, by poprawić jakość życia w naszym mieście”.
Zapoznaj się ze szczegółami: Raport badawczy BK 2024 – Rozwój Krakowa
Wybrane dla Ciebie
Aktualności stowarzyszenia