Gmina Skawina
Z tradycją w przyszłość.
Mówisz: gmina Skawina – myślisz: przemysł i rozwój technologiczny. Jeśli jednak chcesz aktywnie wypocząć lub zaczerpnąć kultury, na odkrycie czekają ścieżki spacerowe, rowerowe, lokalne tradycje i bogata oferta wydarzeń.
Skawina to ważny autonomiczny gospodarczo satelita Krakowa z atrakcyjnymi terenami inwestycyjnymi, profesjonalnymi kadrami i dobrze rozwiniętym rynkiem pracy. Strategiczne położenie gminy w połączeniu z realizowaną od wielu lat polityką rozwoju opartą na wspieraniu przedsiębiorczości czyni z niej bardzo atrakcyjne miejsce do lokowania kapitału, a walory przyrodnicze i kulturowe zachęcają do wypoczynku i rekreacji.
Podstawowe fakty:
-
Status - Gmina miejsko-wiejska
-
Powierzchnia - 100 km2
-
Liczba Mieszkańców - 43 800 osób
-
Dochody Ogółem Budżetu Gminy na 1 mieszkańca - 7 057 zł
Atuty gminy:
- Duża liczba podmiotów gospodarczych, w tym firm o dużym potencjale kooperacyjnym oraz duża liczba firm z sektorów rozwojowych (automotive, energetyka, metalurgia),
- 3 Strefy Aktywności Gospodarczej – tereny inwestycyjne o łącznej powierzchni ok. 290 ha,
- Strategiczne położenie i dobra dostępność komunikacyjna (autostrada A4, DK 44 oraz położona w jej ciągu obwodnica Skawiny, bliskość Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice, połączenia kolejowe, planowane uruchomienie połączeń w systemie Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej),
- Bogata oferta kulturalna, sportowa i rekreacyjna.
Atrakcje turystyczne:
- Miłośnikom aktywnego wypoczynku z pewnością spodobają się atrakcyjne trasy spacerowe i rowerowe. Wędrówki po Lesie Bronaczowa, odkrywanie doliny Cedronu czy spacer wzdłuż meandrującej Wisły to nie tylko wytchnienie od zgiełku miasta, ale również spotkanie z malowniczą przyrodą.
- Na terenie gminy zlokalizowane są urokliwe kościółki leżące na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej oraz zabytkowe dwory. Na szczególną uwagę zasługuje kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krzęcinie oraz późnogotycka świątynia w Woli Radziszowskiej.
- W mieście Skawina warto natomiast odwiedzić doskonale utrzymany, obejmujący kilka hektarów, kompleks parkowy oraz wpisany do rejestru zabytków skawiński rynek, którego układ urbanistyczny z czasów lokacji miasta (1364 r.) zachował się do dziś.
Wyróżniki i ciekawostki:
- W 1968 r. w hucie aluminium w Skawinie powstał zakład doświadczalny produkujący m.in. sztuczne kamienie szlachetne dla przemysłu jubilerskiego.
- Od 2017 r. organizowany jest coroczny Noworoczny Koncert Galowy SkaVienna.
- Cyklicznie odbywa się także Skawiński Tydzień Teatralny. W ramach odbywającego się w zabytkowym Pałacyku „Sokół” przeglądu zobaczyć można najciekawsze realizacje i przedstawienia premierowe grup działających w mieście, a także spektakle gościnne.